| SabinAnonim2023 a întrebat:

Bună, vreau să merg la muncă in Germania timp de 3 luni si vreau sa merg cu masina personala acolo, pot circula cu ea pe acolo? Fiind inmatriculata in RO? Si este si euro 3, ca am auzit ca in orase e interzis cu dieseluri sau etc, exista ceva taxe care pot plati sa fiu in regula?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți sta cu mașina 90 fiind înmatriculată în Ro. Problema e daca ai rezidenta acolo și stai mai mult 90 zile.
Cu diesel euro 3 nu prea ai ce caută prin marile orașe din Germania.

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu ai de cărat trei valize după tine, mai bine mergi cu avionul.
Euro 3 mai pot circula in Germania doar pe la periferia orașelor și pe șosele, așa că oricum o să mergi mai mult cu transportul în comun. Sau o să plătești amenzi serioase în caz că treci din greșeală prin zonele de restricții de emisii.

| UserRo10 a răspuns:

Salut. Verifica bine orasul unde vei muncii si locurile unde incep restrictiile pe baza de norma de poluare.
Daca stai mai mult de 90 zile esti obligat sa inmatriculezi masina acolo. Sfatul meu e sa nu duci masina in Germnaia si sa iei de acolo o masina ieftina euro 5