| vladeusebiu1395 a întrebat:

Vreau sa cumpar o masina inmatriculata in Anglia cu toate actele in regula, intrebarea e : daca o aduc in Romania cat pot circula cu ea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, art.82, al.4, citez:
"(4) Autovehiculele, tractoarele agricole sau forestiere şi remorcile înmatriculate în alte state, deţinute de persoane care au sediul sau domiciliul în România, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioada de maximum 90 de zile de la introducerea acestora în ţară, dacă sunt asigurate pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulaţie."
Dupa aceasta perioada trebuie inmatriculata in Romania, pentru a putea circula in mod legal.

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Uite un link ajutator.
http://www.avocatnet.ro/......atate.html
O seara buna:)

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cat mai putin, ca are volanul pe dreapta si e dificil s-o conduci aici. Nu e deloc placut...

| MariusF23 a răspuns:

90 zile.

| vladeusebiu1395 explică:

Am inteles, multumesc tuturor pentru raspunsuri