| Luci88 a întrebat:

BUNA, vreau sa va intreb daca o masina cu cutie de viteza automata, consuma mai mult s-au mai putin decat una cu, cutie manuala? care consuma mai mult vreau sa stiu! Funda si vot

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Legenda consumul mai mare la masinile cu cutie automata s-a nascut pe vremea cand acestea aveau 3 viteze pentru mers inainte. Normal ca motorul trebuia sa foloseasca in acest caz o plaja mai mare de turatii, prin urmare avea un dezavantaj net fata de o cutie manuala standard, in 5 trepte.
Astazi cutiile automate folosesc 7 trepte de viteza, iar momentul schimbarii a fost mult optimizat, prin urmare consumul crescut ramane la nivel de legenda, un sofer obisnuit neputand obtine un consum mai scazut cu ajutorul cutiei manuale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea cu automata consuma mai mult. Ia manuala, ca nu trebuie sa-ti faci manichiura si sa-ti dai cu ruj in timp ce mergi cu masina.

| Maryan_Voicu_1993 a răspuns:

Cea cu cutie automata consuma putin mai mult

| kamy01 a răspuns:

LA automata ai automat 1 litru in plus. aici e vorba de persoana daca iti place senzatia de automata ok daca iti palc senzatile la turatii maxime ia manuala. funda?

| serginho24 a răspuns:

Cea cu cutie automata consuma mai mult dar nu cu mult,, dar este foarte mare avantajul cu vutie automata se conduce foarte usor...

| yamahaaerox49 a răspuns:

Ambele consuma la fel. funda?

| Anybody00 a răspuns:

De obicei consuma mai mult cea cu cutie automatawinking

| 0685514 a răspuns:

Cu cutie automata consuma mai mult cu 1l la km mai muld decit cea manuala dar todeauna cea automata e mai usor de condus.

| Luci88 explică (pentru 0685514):

Hai frate chiar 1L la KM? adica 2l la km? ma faci sa radrolling on the floor) acu depinde de masina, daca e un jeep pe benzina da is de acord cu tine, dar un opel corsa nu cred, cu motor 1, 4