| Fanu23 a întrebat:

Hei TPU am o intrebare. Vreau sa-mi cumpar un bmw 525 e60 si ma intrebam sa fie cu cutie automata sau nu si daca ar fi cu cutie automata ar consuma mai mult? daca raspunsul este dar ar fi cutie automata care sa consume mult mai putin decat una manuala?

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Normal ca va consuma mai mult. ambreiajul electronic fata de unul manual... desi daca esti praaf ca sofer si schimbi vitezele ca o cizma iesi in avantaj cu auto. oricum diferenta la 525 din cate stiu eu e pe la 1.5l% mai mult fata de manuala

| Fanu23 explică (pentru JohnnyBi):

Ma descurc cu ambreaju si nu prea am eu treaba cum sa schimb vitezele ma descurc foarte bine. dar ma intrebam sa iau ceva care sa consume mai putin mie imi este indiferent daca este manuala sau automata

| JohnnyBi a răspuns (pentru Fanu23):

Pff eu cu mana rupta imi e greu cu manuala. daca avea auto era mai usor. cum anual imi rup cate ceva...deh. auto e naspa iarna. nu te poti juca cu ambreiajul sa dai balans...si altele

3 răspunsuri:
| Tudor_Câmpan_1991 a răspuns:

Diesel sau benzina? Cutia consuma cam cu 1l mai mult la diesel si cu 1.5-2l la benzina.Recomand sa iti iei manuala, diesel.In caz ca vrei un motor de 3l diesel ia 535.cutia automata trebuie schimbata cand se duce.