| paulwalkerfan a întrebat:

Vreau sa imi iau un Bmw 318i din 2004 dar are cutie automată! Are ceva? Adica e mai scumpa reparatia decat la cea manuală? Consuma mai mult? Se merita?

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Reparatia costa la fel in general.Am intrebat la cutiideviteze.ro cand am avut probleme odata la un Mercedes cu cutie automata si mi-au zis vii cu cutia si te costa 27 mil.Problema a fost alta dar am suspectat cutia.
La un Renault se aude un huruit in a 3-a si mi-au zis la fel.
Dar cutia automata este prea misto.
Si nu consuma mai mult cum zic altii. Daca te uiti pe tabele sau pe date tehnice este posibil, dar trebuie sa fii sofer expert sau un mort de foame ca sa scoti consum mai mic decat o cutie automata.Ea schimba oricum mai repede si mai bine decat majoritatea soferilor in circulatie si te poti concentra mai mult la strada decat la mestecator.

2 răspunsuri:
| bibi5961 a răspuns:

Ce marci de masini recomandati cu cutie automata? motor pana in 1.6 (mentionati si numele cutiei automate ) multumesc!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da consuma mai mult, cu probabil 0.1% iar reparatia depinde... daca se duce cutia de viteze costa mult indiferent ca e automata sau manuala