| Bogdan_Sebastian_1999 a întrebat:

Bună ziua. Acum 4 luni am făcut accident, din urma căruia a rezultat "vătămarea corporală a doua persoane" soț și soție. Bărbatul avea doar o zgârietură la ochi iar femeie pretindea ca o doare spatele, în ciuda faptului ca jumătate de ora pana a venit politia se plimba pe lângă mașina și fugea de colo colo. A venit ambulanța, a rezultat femeii contuzie coloana lombara, pe românește lovitura (care nu înseamnă nimic) si bărbatul plaga contuza unghi extern ochi stâng. Între timp eu circul doar cu o dovada pana la finalizarea procesului. Ce pot păți în cel mai rău caz? Precizez ca victimele nu au avut spitalizare, dar mi au făcut plângere împreună și au scos cerificat medico legal cu 6-7 zile de îngriji medicale. Ei după 2 zile fiind la o petrecere la niște prieteni dansând fericiti. În concluzie, as vrea sa știu pe cât timp mi s poate suspenda permisul, și ce amenda voi lua.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Te vei alege probabil cu suspendarea permisului de conducere. In funcție de circumstanțe si de istoricul tau, il poți recupera după 1 luna, cu examen. Și evident amenda aferenta. Durata si cuantumul le găsești in regulament, in funcție de fapta comisa.
In privința victimelor, probabil se va decide neincepereea urmăririi penale. In cazul in care ti se cer despăgubiri civile, acestea sunt acoperite de polița RCA.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Frumos.
Povestesti cu ciuda, dupa ce ca ai fost pampalau.
Citeste legislatia, si vezi dupa ce lege te pot sanctiona/condamna judecatorii, in baza datelor stranse de procurori (fara ciuda ta ca au fost aia la chefuri).
E bine de stiut, ca majoritatea oamenilor profita, in calitate de victime. Si fac foarte bine. Invata sa conduci.
Banii nu o sa ii scoti tu din buzunar, o sa ii plateasca asigurarea ta.
Accidentul cu victime nu e ceva ce "se mai intampla", e dovada ca habar n-ai ce faci.
Cu placere.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Depinde foarte mult de regulile incalcate la producerea accidentului.Plangerea penala de ce este facuta? Au fost si alte cauze pe acolo, nu ai expus situatia pe de-antregul...

| GhostBlack7 a răspuns:

În general între 2-6 anii, daca ai martorii ca acești indivizi au fost la petrecere și dansau ii poți învinovăți pentru sprejur(mărturie mincinoasă).
Iar dacă ei câștiga procesul pe lângă suspendare, poți plătii daune fizice, cât și psihice dacă acel bărbat a fost afectat celebral.