| Enescu_Andrei_1997 a întrebat:

Daca un om are pe certificatul medico-legal 7 zile de spitalizare,ma poate da in judecata? Daca da, ce mi se poate intampla?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate face plangere penala, pentru infractiunea de lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Daca face plangere penala o sa fii cercetat penal si posibil condamnat, conform alin.2 din infractiunea citata, cu amenda penala ori inchisoare.

| Enescu_Andrei_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca sunt la prima abatere?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Enescu_Andrei_1997):

Daca esti la prima infractiune va conta doar in stabilirea pedepsei, respectiv nu se va adauga in plus o anumita perioada, cum se intampla la recidivisti.

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

''Abatere'', da? Probabil credeti ca provine de la ''a bate''. Abaterea e ceva pana la un anumit grad de gravitate. Se poate invoca lipsa altor condamnari doar pentru infractiunile exercitate fara violenta.