| anonim_4396 a întrebat:

Acum 2 saptamani am avut o plaga contuza palmara, destul de urata. Astazi mi s-au scos firele. La rana am o mica crapatura, e ca si cand am fost taiata asa putin. Vreau sa va intreb daca este normal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Si crezi ca medicul sau asistenta care ti-a scos firele nu ti-ar fi spus daca ceva nu e in regula? Palma e o zona care se vindeca mai greu din cauza ca acea piele e sub tensiune si mereu se intinde si misca. De aceea ai si stat cu firele 2 saptamani (in general se sta cam 7 zile)
Nu forta acea zona si incearca sa faci putine miscari prin care se tensioneaza acea piele. Daca inca e deschisa putin e recomandat sa ti acea zona curata si eventual sa o mai aseptizezi din cand in cand cu spirt sau betadina. Daca o lasi "la aer" adica "sa respire" o sa se vindece mai repede, asa ca daca stii ca nu ai nimic de facut prin care sa murdaresti acea zona mai bine o lasi fara niciun bandaj. Daca ai ceva de facut pune un pansament pe acea zona.
Multa sanatate.