| sskrillex96 a întrebat:

Bună ziua! Am avut un accident cu mașina, am fost lovit de un tir din spate și după ce am fost la politie au trecut 2 luni și nu am primit niciun răspuns deoarece politia nu știe cine a fost șoferul de la volanul tirului. Si am hotărât sa repar mașina pe banii mei. Vreau sa cumpăr piesele care trebuiesc schimbate din dezmembrări, în momentul când voi fi despăgubit ce bani o sa primesc sau cum se face constatarea? Voi primi banii pe piese cu prețul care sunt noi sau cât am dat pe ele? Și după ce service-ul îmi va face constatarea cât costa manopera, aceeași bani ii voi primi?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ti se vor deconta facturile si chitantele pe care le prezinti (piese, manopere, transport, bilete de transport etc.).

| sierra1 a răspuns:

Un evaluator trebuia deja să constate și să evalueze paguba și să-ți propună o soluție de reparare (service agreat sau in sumă fixă direct ție). Nu a fost așa?

| mihai69 a răspuns:

Primești banii în funcție de evaluarea asiguratorului, pe baza facturilor și chitanțelor pe care le vei prezenta spre decontare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Apeleaza la un evaluator, inainte de a repara masina, pentru calcularea daunei. Acesti evaluatori se gasesc in special pe la birourile de intermediere a daunelor auto. Birourile alea te pot ajuta sa urgentezi solutionarea, eu le recomand.
Pe hartiile de la politie ai specificate doar elementele lovite, nu este suficient pentru a evalua dauna.
Unele service-uri au evaluatori recunoscuti de firmele de asigurari, altele nu.

| NunuNini a răspuns:

Corect cum a spus Mihai.