| anonim_4396 a întrebat:

Funda si daca pot vot (momentan sunt junior). Salut TPU. Acum doua ore am avut un accident cu bicicleta. Nu sunt familiar cu circulatia, totusi voi incerca sa explic.
Masina astepta sa faca dreapta, eu am vazut-o, dar am continuat sa pedalez crezand (dar nefiind totusi sigur) ca si soferul, la randul lui, m-a zarit. Pe naiba... A intrat in mine si cand am realizat ce se intampla m-am speriat groaznic. M-am lovit la buza de sus, cel mai tare la fesa dreapta si cateva vanatai la piciorul drept.
In fine, a oprit soferul, a fost foarte OK, se vedea ca-i era frica -sau poate eram eu prea fericit ca am scapat cu viata si cu putine dureri- si a inceput sa ma-ntrebe "Vrei sa chem politia? Vrei sa te duc acasa? Ce vrei sa fac?", la care eu i-am zis simplu, sa-mi dea ceva ca sa-mi repar bicicleta (a fost doar putin atinsa), lui parca nevedindu-i sa creada. Vin doi baieti de pe partea cealalta care au vazut accidentul si-mi spun ca am avut mare noroc si sa chem politia, ca cica ala ar putea intra in mari belele.
Am chemat politia, i-au facut aia raport, mi-a dat banii, doar ca...Acum pe mine ma doare foarte tare o parte din fesa dreapta. Am pus gheata, dar logic, nu va trece peste noapte.
Ce sa fac? Sa sun iar la politie si sa le zic ca durerile au inceput sa apara ca sa-mi iau despagubiri? Sa-mi iau gura mare? Nici nu stiu pentru ca nu m-am mai inalnit pana acum cu o astfel de problema.
Pe o parte ma gandesc ca a fost si vina mea. Adica in loc sa astept, m-am bagat inainte si ma gandesc ca daca eram in Romania, tot pe mine ma certa soferul, asa, am avut parte de amabilitate si chiar as zice corectitudine.

Scuze de roman. Orice raspuns e binevenit.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Uite de ata se fac pistele pentru biciclisti. Poate gresesc dar eu nu am inteles niciodata rostul bicicletelor pe strada cu masinile.Nu pentru ca nu ar avea dreptul ci mai mult pentru siguranta bicilistului, exact ce spuneam in alta intrebare unu dintre dezavantaje a mersului pe bicicleta in oras este ca nu sunt vazuti.
Acuma degeaba suni politistul probabil ca trebuie sa il dai in judecata pe ala pentru mai mult.