| Marius_Adrian_1998 a întrebat:

Bună ziua.
Am făcut accident eu fiind de vina polițiști mi-a luat talonul (fără plăcute) din cauza ca nu aveam asigurarea rca valabila expirase de 1 zi.
Amenda care mi-a dat o am plătit o în 48 ore. Mașină abia am cumpărat o și nu am apuc sa o înscriu.
Întrebarea mea care este: pot sa ridic talonul fără cel de la cine am cumpărat o? El fiind din Sibiu eu din Argeș.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a putea reprimi cartea de identitate a masinii va trebui sa prezinti si dovada ca ai facut asigurarea RCA.
O poti ridica si tu, in baza contractului de vanzare-cumparare, daca nu a fost trimisa deja la Pitesti.

| Marius_Adrian_1998 explică (pentru Ioandelasal):

În termen de 15 zile lucrătoare se trimite talonul sau 15 zile calendaristice?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marius_Adrian_1998):

Nu ti-l trimite, va trebui sa-l ridici tu personal, dovedind ca ai facut asigurarea RCA.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ai apucat sa o inscrii, inseamna ca este inca pe numele vechiului propietar si el este cel care trebuie sa solicite talonul.