| Twister09 a întrebat:

Bună seara!
Dacă am făcut accident cu mașina si am luat amenzi pentru viteza și polița mi-a dat puncte de penalizare si am fost dat și în judecata tot din cauza accidentului ca dansului nu i-a convenit ca politia ne-a băgat pe amandoi de vina, prin toate astea pot sa ma înscriu în politie?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu este cauza penala ci doar civila atunci poti candida la o scoala de politie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți.

| CatalinXcel a răspuns:

Salut, am găsit un răspuns pe un alt site, poate te ajuta:

Ordin nr. 665/2008 privind unele activitati de management resurse umane in unitatile Ministerului Internelor si Reformei Administrative

Art. 20. - (1) Conditiile legale de recrutare din sursa externa pentru persoanele care intentioneaza sa dobandeasca statutul de politist sau cadru militar in Ministerul Internelor si Reformei Administrative, precum si pentru persoanele care intentioneaza sa sustina examen de admitere in institutiile de invatamant ale Ministerului Internelor si Reformei Administrative sunt urmatoarele:
a) sa aiba cetatenia romana si domiciliul in Romania;
b) sa cunoasca limba romana scris si vorbit;
c) sa aiba capacitate deplina de exercitiu;
d) sa fie declarate "apt" din punct de vedere medical, fizic si psihic; verificarile privind starea de sanatate medicala, fizica si psihica sunt efectuate de structurile de specialitate ale Ministerului Internelor si Reformei
Administrative;
e) sa aiba varsta de minimum 18 ani impliniti, iar in cazul candidatilor la concursurile de admitere in institutiile de invatamant ale Ministerului Internelor si Reformei Administrative, sa ii implineasca in cursul anului in care participa la concurs;
f) sa aiba studii corespunzatoare cerintelor postului pentru care candideaza, iar candidatii la concursurile de admitere in institutiile de invatamant ale Ministerului Internelor si Reformei Administrative sa fie absolventi de liceu cu diploma de bacalaureat; dovada absolvirii se face cu diploma sau cu adeverinta din care sa rezulte faptul ca au sustinut si promovat examenul de bacalaureat;
g) sa aiba un comportament corespunzator cerintelor de conduita admise si practicate in societate;
h) sa nu aiba antecedente penale sau sa nu fie in curs de urmarire penala ori de judecata pentru savarsirea de infractiuni, cu exceptia situatiei in care a intervenit reabilitarea;
i) sa nu fi fost destituite dintr-o functie publica in ultimii 7 ani;
j) nu au desfasurat activitati de politie politica, astfel cum sunt definite prin lege;
k) indeplinesc conditiile prevazute la art. 10 alin. (3) din Legea nr. 360/2002 privind Statutul politistului, cu modificarile si completarile ulterioare;
l) indeplinesc conditiile specifice pentru ocuparea prin concurs a functiei publice cu statut special

Daca dosarul s-a incheiat cu NUP se intelege ca nu aveti antecedente penale.
Doar daca ati fi fost condamnat atunci ar fi aparut in cazier.
La inscrierea la facultate veti fi obligat sa depuneti cazierul. Pentru linistea sufleteasca puteti merge la politie si sa solicitati eliberarea unui cazier.