| GlodeanPaul a întrebat:

Bună ziua,

Am făcut contract de vânzare cumpărare cu tata și a bagat-o la el la impozit dar la politie nu am mai transcris masina, a rămas pe numele meu.
Acum vreau sa vând mașina cum trebuie sa procedez?
Între timp am schimbat și buletinul din cauza schimbării adresei iar pe talon sunt pe vechea adresa.
Pot sa fac contract de vânzare cumpărare cu tata din nou sa o bag inapoi la impozit?

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Daca au trecut mai mult de 90 de zile de la data contractului, s-ar putea sa circuli cu o masina neînmatriculata. Verifica aici:

https://dgpci.mai.gov.ro/drpciv-forms/vehicle

Ca sa o vinzi, cel mai simplu e sa faci contractul de vanzare cumparare intre tatal tau si cumparator.