| Adnosius a întrebat:

Am lasat cheile de la un Volkswagen Golf 4, an 1998, in contact,iar cand am iesit din masina, usile erau blocate.Cum pot sa patrund, fara sa sparg vreun geam?

7 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Vezi acel led daca clipeste, daca clipeste e nasoala treaba, mai mult ca sigur trebuie sa "sacrifici" ceva din masina, sau cateva sute de euro cumparand de la reprezentanta o cheie noua, ce nu e tocmai cea mai buna varianta.
Daca nu clipeste, treaba e putin mai usoara, prin usoara ma refer ca e mai ieftina, faci o franghie cu o bucla la mijloc si o duci in dreptul manerului interior care deschide portiera, si tragi de franghie pentru a actiona manerul, atentie trebuie sa tragi/actionezi manerul de 2 ori pentru a se deschide portiera.
La prima varianta mai exista o posibilitate, putin mai simpla si mai discreta decat spartul geamului dar prefer sa nu o dezvalui aici.

| Sofer a răspuns:

Folosesti cheia de rezerva. alta solutie nu ai decat sa spargi geamul de la sofer sau pasager cel din fata ca nu e scump geamul.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Sofer):

Gresit.
In caz de probleme de genul acesta este de preferat sa spargi parbrizul.
Se gaseste imediat si te trezesti si cu parbriz nou fara zgarieturi sau ciupituri.
Eu am alergat doua saptamani pentru un geam lateral mic si amarat si care a costat cat doua parbrize.

| Sofer a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Ziceam de geamurile fata ori de la sofer ori pasager din dreapta ca acel geam nu costa o avere fata de gemuletele alea mici.

| NevastuicAaA a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=LO-wRIGuguE
sau apelezi la o firma de deblocare usi.

| Ionutszu a răspuns:

Daca e cu tepus din ala, ai putea sa faci metoda cu franghia aia rezistenta, gasesti pe youtube cum se face..la matiz a mers de 4-5 ori laughing