| IonutSxz a întrebat:

Salut TPU, am un radio player cu dubla alimentare pe o masina golf 4 din 2003 si cand scot cheile mi se reseteaza toate setarile de la radio si as vrea sa nu se mai intample treaba asta, cum fac sa nu mai fie pe contact pus. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate playerul a fost montat inainte pe un Opel, si are firele de + inversate; inverseaza firul rosu cu cel galben, si vezi daca s-a rezolvat problema. Ar trebui sa se inchida cand scoti cheile, dar fara sa mai reseteze setarile.
Pentru a functiona mereu, indiferent de contact, identifici pinul din mufa cu +12 permanent (ar trebui sa fie corespondentul firului galben) si conectezi ambele plusuri acolo (firele galben&rosu).

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cine l-a legat la alimentare, a făcut-o prost. Trebuie să aibă tensiune la "cheie scoasă". Caută un electrician priceput să-ți refacă legătura

| popescuhertz a răspuns:

Trebuie să vă asigurați că alimentarea radio-ului este furnizată de baterie, nu de sistemul de alimentare al mașinii.