| elisei2012 a întrebat:

Sal,am un scuter aprilia rally si nu prea trage, cand il pornesc trebuie sa accelerez un pic k s porneasca s nu sta in relanteu si cand merg cu el fuge ptn dar nu trage cand sunt 2 p scuter f incetu de ce? i-am strans bine prezoanele de la set sa nu scape compresie oare ce are, are vreo legatura cu toba probabil e infundata(toba scoate fum s nu stiu daca e infundata) sau cu carburatorul, de la ce? cine stie?

Răspuns Câştigător
| draky90 a răspuns:

Depinde,daca este in 2 timpi sau 4, cel mai bine,faci cum a spus colegul,dai jos carburator-ul,il speli/desfunzi bine,filtru de aer curatat, daca este imbascit rau de tot, schimba-l, ai grija la amestec, daca ai 2t si faci tu amestecul,vezi sa nu pui ulei romanesc si in cantitate mare,da,si poate sa fie de la toba sau pe traseu,deoarece in timp se va strange calamina, ducand la obturarea evacuarii, per-total motorul nu mai inspira-expira bine, fa-i o revizie generala la carburator/toba, cheers!

3 răspunsuri:
| YONTU a răspuns:

Buna! happy
Trebuie sa-i schimbi filtrul deoarece pe el s-au adunat mizerii!
Cu toba n-are nimic! big grin

| elisei2012 explică:

Salam curata filtru s carburatorul s tot la fel, dar s va spun mai explicit nu are putere de tragere, cand plec de pe loc trebuie sa accelerez tare ca sa mearga si dupa cateva minute merge bine dar nu maxim, inainte demara imediat o forta incredibila si tragea f bine

| nelutu33k a răspuns (pentru elisei2012):

Deci verifica-i compresia si vezi sa nu cuva sa trebuiasca schimbati segmenti sau sa traga aer fals pe la chiulasa daca nu merge ie carburatorul dar eu as merge pe idea sa verifici garnitura de chiulasa si compresia. funda?