| Manea_Razvan_1999_rWCu a întrebat:

Buna ziua am o maisina mai veche careia de 9 ani nu i-a mai fost platit impozitul ramanand astfel parasita. Este o Dacia 1300 din 1979 din Braila. Voiam sa va intreb cu tot cu penalizari cam cat ar trebui sa dau la impozit ca sa o pot folosi din nou ( precizez ca nu e pe numele meu ci pe numele bunicului care a decedat deci nu prea pot sa o iradiez din circulatie ca mai apoi sa o inscriu din nou)
Multumesc anticipat!
PS Cineva mi-a zis sa impozitul pe o astfel de masina e 60 de lei pe an deci fara penalizari ar fi 540 de lei dar eu vreau sa stiu daca suma se dubleaza daca nu tripleaza cu penalizarile aferente

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand, pentru a o putea inmatricula pe numele tau, ar trebui sa se faca procedura succesorala (mostenirea) dupa bunicul tau si masina sa intre in partea cuvenita tatalui/mamei tale, respectiv cel care a fost fiul/fiica bunicului decedat. Abia apoi acesta ar trebui sa ti-o dea tie.
Si nu trebuie platit impozitul pe 9 ani, doar pe ultimii 5 ani si pe acest an.
Impozitul anual a fost de 56 de lei (8 lei pe 200 cmc sau fractiune), astfel ca va trebui sa platesti, pe 5 ani, suma de 280 lei. Tot 56 de lei este si impozitul pe acest an.
Va mai trebui sa platesti si dobanzi, acestea sunt de 0, 03% pe fiecare zi de intarziere, precum si majorari de intarziere, acestea sunt de 2% pe luna. Dobanzile si majorarile se calculeaza separat la fiecare suma, incepand cu data scadentei si pana la achitarea integrala. Calculul se face de catre compartimentul de impozite si taxe de la primaria localitatii tale.

| Manea_Razvan_1999_rWCu explică (pentru Ioandelasal):

Nu pot sa fac succesiunea e ceva mai complicat la mine de aceea o voi lasa pe numele bunicului meu

| Manea_Razvan_1999_rWCu explică (pentru Ioandelasal):

A da si masina e deja inmatriculata