| Adrian000000 a întrebat:

Buna Ziua am si eu o intrebare detin un mercedes s500 din 2000 de vreo 2 saptamani nu circul cu el azi am vrut sa il pornesc era terminata de tot bateria nu avea deloc curent am pus-o la incarcat si cand am pornit motorul s-au aprins in bord abs si restul martorilor imi arata pe computer pe langa becurile ce nu mergeau si mi le arata si inainte inca niste probleme cum ar fi esp, si pernele de aer! se poate sa aiba probleme la perne si celelalte ce imi arata in bord sau e doar pentru ca am luat bateria jos? ce as putea face? multumesc!

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Resetare calculator / computer de pe bordul masini Mercedes S-Class pana in anul 2002, atunci cand apare eroarea de service (oil service sau inspection reset ) :
Puneti contactul.
In partea stanga a bordului sunt 3 butoane, apasati de 2 ori butonul de jos.
Opriti contactul, apasati si tineti apasat acelasi buton, puneti contactul, butnul il tineti in continuare apasat pentru 10 secunde.
Gata s-a resetat, eliberati butnul si opriti contactul.
Sau : Resetare calculator / computer de pe bordul masini Mercedes S-Class anul 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, atunci cand apare eroarea de service (oil service sau inspection reset ) :
Puneti contactul.
Apasati butonul " R" din dreapta bordului pana pe display apare kilometrajul si kilometri parcusi de la ultima resetare.
Pe volan in partea stanga aveti 2 butoane care au cate o sageata pe ele, apsati sageata de sus pana pe diplay apare "b" service.
Dupa ce apare "b" service, apsatai butonul " R " si tinetil apsat pana pe diplay apare intrebarea daca doriti sa resetati cheia de service, eliberati butonul " R " si apsatil iar, pe display va aparea " A " Service.
Gata s-a resetat.