| anonim_4396 a întrebat:

Servus TPU! Am un peugeot 407 fabricat in martie 2010 si pe care iarna trecuta si iarna asta nu l-am scos. Am garaj subteran unde e destul de cald. Ii pornesc motorul cam la 3 saptamani vreo 10 minute, cat sa circule uleiul prin interiorul sau. Pana acum nu am avut probleme, insa ieri cand am vrut sa pornesc motorul, nu mi-a pornit, mi s-a descarcat bateria. A venit cineva, i-a dat curent cam 45 minute, azi a pornit ok. Ce am observat si mi se pare ciudat e ca atunci cand e pornit motorul farurile nu se sting. de fapt cand aprind farurile, se aprind normal, cand o pun pe pozitie, se aprinde pozitia ok, insa cand o pun pe zero, adica vreau sa sting tot, mi se aprinde tot faza scurta, lucru pe care mi-l arata si la bord. De obicei cand ceva nu e in regula, imi indica la bord, insa acum nu imi indica nimic. Precizez ca de cand am cumparat-o nu am avut astfel de probleme. Cu bateria am mai avut o data cand mi-am asat (din prostie) o noapte intreaga farurile aprinse. Imi poate spune cineva ce ar putea fi? Astept raspunsurile voastre!

8 răspunsuri:
| Meganos a răspuns:

Eu cred ca ai senzor de lumini si ploaie si in garaj e un pic de intuneric si asa se aprind pentru ca farurile sunt pe modul automat.

| Mareacluj a răspuns (pentru Meganos):

Si daca dezactivez de la bord moduul auto ar trebui sa nu se mai intample?

| Meganos a răspuns (pentru Mareacluj):

Da, daca dezactivezi din bord modul automat se aprind numai cand vrei tu. Oricum e totul ok e ceva normal eu am un renault megane tot asa cu senzor.Pentru orice nelamurire te ajut cu placere.

| Mareacluj a răspuns (pentru Meganos):

Multumesc mult.Dar oare cu bateria care ar putea fi problema? Eu pornesc motorul cam 10 min. la 3 saptamani, bineinteles cu faruri aprinse, muzica.Dar motorul il pornesc asa pentru.a mai circula uleiul.E normal sa se descarce bateria asa daca o las oprita? Iarna trecuta n-am pornit motorul vreo 2 luni si cand l-am pornit nu au fost probleme

| Meganos a răspuns (pentru Mareacluj):

E poasibil ca bateria sa fie pe duca ele tin 4-5 ani, daca e bateria originala cam trebuie schimbata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil ai senzori de lumina si se aprind farurile automat. ar trebui sa le poti dezactiva de undeva din controlul luminilor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. dezactiveaza luminile auto, daca ai senzor, desi ele trebuiau sa se stinga singure dupa ce scoteai cheile din contact si inchideai masina cu alarma;
2. vezi sa nu ai vreo eroare de la alarma, de genul falow-me-home adica sa fie functie din alarma sa ramana putin aprinse dupa inchiderea alarmei, dar sa nu-si faca treaba pana la cap alarma;
3. este normal ca bateria sa se duca, tinand cont de faptul ca ea trebuie folosita, adica nu pornita la 3 sapt. Bateria trebuie sa fie pusa si in sarcina si incarcata la turatie, nu stand pe loc 10 minute.
Vezi ca si combustibilul se invecheste in rezevor si mai trebuie reinoit, adica sa mai bagi cativa litri din cand in cand si poate un aditiv pentru el.

| Adrianbistry a răspuns:

Senzorul de lumini.