| Cristian01091996 a întrebat:

Salut.
Sunt incepator si tocmai ce mi-am luat o masina recent.
Am pornit si am oprit motorul repetat (in jur de 8 - 9 ori in vreo 15 minute) si mi-a aparut in bord cand am pornit masina mai tarziu, cam peste vreo doua ore, martorul bateriei in bord.
Care ar fi cauza? Am inteles ca se poate descarca si bateria din cauza pornirilor repetate si a sistemelor electrice ale masinii (mentionez ca am incalzire scaune fata/spate, climatizare/ radio la ea, incarcator de telefon).
Exista posibilitatea ca alternatorul sa imi incarce iarasi bateria dupa ce circul cu masina?
Martorul bateriei, repet, s-a aprins dupa ce am pornit repetat motorul si am inteles ca la pornire se consuma de obicei cel mai mult curent.

Niste solutii sa rezolv problema, daca se poate?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

Asta e si ideea, daca o poti porni atunci e foarte bine, mai ramane decat sa te plimbi putin cu ea sa incarce sau sa o lasi la relanti.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Prea multe porniri-opriri, ce ai facut ca este un record sa faci asa ceva in 15 minute happy

| Cristian01091996 explică (pentru Simpatic):

Am verificat în draci luminile de semnalizare, farurile, clima, închiderea centralizată etc, abia am luat o, de la un intermediar nu de la firma, și na, eu fiind începător n am stiut ca daca aprind bordul mereu se consuma bateria, am și eu o scuza cred laughing

| Simpatic a răspuns (pentru Cristian01091996):

Lasa ca din greseli se invata.
pui un redresor de la cinev si reincarci in cateva minute bateria apoi te plimbi si tu 1 ora cu masina ca sa se incarce bateria in mers

| darrio2007 a răspuns:

Solutia ar fi sa pornesti motorul o data si sa mergi cu ea. E normal sa se descarce bateria la atatea porniri.

| DaniTDCI a răspuns:

Salut, la atatea cicluri de pornire/oprire intr-un timp atat de scurt, bateria s-a consumat, ea nu se incarca daca tii motorul pornit 1-2 minute, pune un redresor sau trage curent de la o alta masina, las-o pornita putin iar apoi plimba-te cu ea sa i se incarce bateria complet, in caz contrar atunci pe instalatia electrica ai un consumator ce iti omoara bateria.

| Cristian01091996 explică (pentru DaniTDCI):

Salut. Multumesc de raspuns
Dacă masina porneste, nu pot pur și simplu să merg cu ea și să se încarce bateria fără să mai umblu pe la vecini sa imi trag curent de la ei?

| DaniTDCI a răspuns (pentru Cristian01091996):

Asta e si ideea, daca o poti porni atunci e foarte bine, mai ramane decat sa te plimbi putin cu ea sa incarce sau sa o lasi la relanti.

| badpanda a răspuns:

Exista posibilitatea ca alternatorul sa imi incarce iarasi bateria dupa ce circul cu masina?

Acesta este rolul lui, ce altceva trebuie sa faca?