| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare,ea suna cam asa: Daca prin absurd cineva se urca la volan,si nu detine permis de conducere, scoate masina din garaj si merge 2-3 metri,ce se poate intampla? Sau in cazul in care este montata o camera de supraveghere,care este monitorizata de politia locala, ce se poate intampla? Acea camera poate fii o dovada ca am facut invers de cum scrie in legislatie?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cum adica pe ce motiv? Ca te a vazut careva ca ai condus fara permis.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca este prins de Politie, taman in timp ce face manevra aia pe strazile publice, chiar daca sunt doar 2-3 metrii, i se poate intocmi dosar penal pentru conducere fara permis.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Conducerea fara permis pe drumurile publice inseamna infractiune si se pedepseste cu inchisoarea.

Cum dovedeste politia asta e alta discutie, probabil prin camere nu, doar prin constatarea unui agent

| DragonSilver a răspuns (pentru suntserios):

Suntserios: Cum poate dovedi politia prin aceea constatare a unui agent? Daca prin camera nu poate face nimic?

| suntserios a răspuns (pentru DragonSilver):

Adica te oprea un agent de politie si iti cerea documentele.

| DragonSilver a răspuns (pentru suntserios):

Pai si in cazul in care nu ma oprin nici-un agent? Doar camera poate ma suprins? Care-i treaba?

| suntserios a răspuns (pentru DragonSilver):

Cel mai probabil scapi, daca nu te reclama careva

| DragonSilver a răspuns (pentru suntserios):

Pai pe ce motiv sa ma reclame si care ar fi consecinta daca te reclama... etc?

| suntserios a răspuns (pentru DragonSilver):

Pai cum adica pe ce motiv? Ca te a vazut careva ca ai condus fara permis.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Conducerea unui autovehicol pe drumurile publice fara a poseda permis de conducere, sau permis necorespunzator categoriei celui atovehicol constituie infractiune si se sanctioneaza pena. Chiar si trotuarele pietonale intra in categoria drumurilor publice

| DragonSilver a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

M-am referit daca ma poate sanctiona doar folosiind aceea camera?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru DragonSilver):

DA! Daca verifica inregistrarile si constata ca tu erai la volan, sau daca cineva face sesizarea care precede verificarea!
Bata deasa si succes

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

@ Sanctiune PENALA