| GavrinDemian a întrebat:

Buna ziua, am si eu o problema, am dat scoala pe un logan motor 1.4 diesel, ieri mi-a venit permisul si tata m-a lasat sa conduc masina lui asta fiind o skoda cu motor 2.0 diesel, problema mea este ca instructorul meu m-a invatat cand plec de pe loc sa las ambreiajul incet si dupa ce am ridicat complet ambreiajul sa accelerez, ei bine cand ma urc eu la tata in masina si bag in treapta 1 de viteza si las ambreiajul incet observ ca nu pleaca de pe loc masina asa de mult ca cea a instructorului si imi moare motorul tata imi zicea sa accelerez putin in timp ce ridic ambreiajul dar eu ne fiind obisnuit cu asta nu stiam cum sa o fac pana la urma am plecat de pe loc dar nu asa de lin precum plecam cu masina instructorului, acum stau si ma gandesc ca de fapt eu nu stiu sa conduc si ca sunt varza la a pleca de pe loc va rog spuneti-mi ca nu sunt singurul care a patit asta si daca o sa ma obisnuiesc cu timpul, mi s-a dus toata stima de sine eu știind ca pot sa conduc si dupa văzând ca imi moare motorul de 2 ori la plecare sa mi se duca tot cheful de a conduce.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Practic instructorul tau nu te-a invatat sa faci plecare de pe loc corecta. Corect e asa cum spune tatal tau, incearca sa exersezi asa cum zice el.

| mi25 a răspuns:

Nu te impacienta. Fiecare masina are chichitele ei. Trebuie sa ai rabdare sa le deprinzi. Nu inveti la scoala de soferi sa conduci orice masina. Am peste 200000 km condusi pe 4 masini si cand am schimbat masina mi-a trebuit cateva zile sa ma deprind cu noua masina.
Unele masini au ambreajul reglat sa "prinda" mai jos, altele mai sus. masinilor mai grele le trebuie o accelerare mai mare sa plece de pe loc.
Stai linistit: dupa cateva plecari de pe loc mai reusite sau nu, vei putea pleca usor de pe loc.
Experienta se capata pe parcurs. Indiferent cat de bun esti la conducere, esti inca un sofer incepator. Cand o sa ai cam 5000 km parcursi poti sa zici ca ai intrat cu adevarat in randul soferilor. Eu, pana la 2000 km parcursi, nu am mers cu viteza mai mare de 80 km/ora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Instructorul tau e prost. Uzezi ambreiajul plecand cum ti a zis el. Se pleaca mereu si cu acceleratie. Asa ca fa cum a zis taica tu.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Pune problema asa. Instructorul te-o invatat cum sa iei carnetul de sofer, sofer adevarat devi dupa ce il ai si capeti experienta.
Dupa, orice masina se conduce diferit fata de alta, mai ales 2 de la marci diferite. Exista si soferi ce au multi km facuti cu o singura masina si cand ii pui sa conduca alta se pierd, deci stai linistit.
Tu acum ai bazele si incet incet o sa te prinzi de aceste fineturi cum ar fi plecarea de pe loc corecta cu orice masina ai conduce.
Eu am condus destule masini ( 7 detinute de mine), dar si acum cand ma urc intr-o masina noua pentru mine is sanse sa o smucesc sau sa imi moara motorul pana ma invat cu ambreiajul.
Give it time, asculta de tatal tau si o sa conduci skoda aia mai bine ca loganul de scoalawinking.