| anonim_4396 a întrebat:

Fac scoala de soferi pe un logan GPL si am probleme la plecarea de pe loc.Instructorul imi spune sa ridic foarte incet ambreiajul dar se opreste motorul sau cand nu se opreste se pune greu in miscare masina.Trebuie sa accelerez dupa ce am eliberat ambreiajul sau sa accelerez concomitent cu eliberarea lui? Funda pentru cine imi explica.

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Trebuie sa accelerezi concomitent cu eliberarea ambreiajului, iar daca pleaca mai greoi actionezi mai mult acceleratia.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Concomitent, cu cat ridici ambreiajul mai tare cu atat accelerezi mai tare. asta trebuia sa fie prima lectie...

| alexblack00 a răspuns (pentru suntserios):

Acum depinde si de instructoru care il invata nu toti explica la fel si calm

| Braunion a răspuns:

Eu mai intai accelerez si abia apoi ridic usor ambreiajul (timp in care ambalez motorul din ce in ce mai tare)

| alexblack00 a răspuns:

cam naspa pe logan eu cand am condus lasam usor ambreaju si cand era pe la mijloc apasam acceleratia incet lasa ambreaju pana la mijloc si dupa aia accelereaza si iti va merge

| Florin_Amariei_1983 a răspuns:

Si eu am dat pe matiz gpl si la examen si cu emotii si am cazu examenul find ca mi-a muri mororul de 5 ori deci numai dau never pe gpl