| kyssme a întrebat:

Am un astra h din 2005 1.8 i la care am avut un mic accident in urma caruia i s-au desfacut airbagurile si am schimbat calculatorul de airbag si nu merge stearsa eroarea, care car fi problema? Cel care a pus testarul a zis ca e de la instalatie electrica.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce ai facut? Ai schimbat calculatorul de airbag?laughing pai cine ti-a spus,cine ti la schimbat? Pfff inainte sa mai schimbi electronice la masina mai intreba pe unia care se pricep cat de cat.
Treb sa retii un singur lucru si anume ca,orice computer de la masina trebuie programat pentru masina ta, asta daca il pui nou sau folosit, asta sa ai mereu in cap.
Tu ai aruncat computerul tau bun de airbag si ai pus altul pfff, pai daca ai pus altul de care?
Daca pui altul de la alta masina e ca si cum nu ai pus nimic. Daca ai pus unu nou la fel e ca si nimic.In ambele cazuri computerul se programeaza pentru masina ta.Lucru asta nul poate face nimeni in afara de dealer sau reprezentanta cum ziceti voi, ori ceva service care au softuri de la fabricant.In RO nu sunt meseriasi care sa aiba sculele necesare pentru asa ceva, nici softu, pe care trebuie sal cumpere de la fabricant, ala te taxeaza sau taxeaza pe cei care cer cu destui bani.

Hai sa iti explic cum sta treaba cu computerul de airbag in cazul asta.
Airbegurile sunt controlate de catre acest computer ce spui tu.Acest computer vorbeste cu calculatorul principal al masini,el trebuie programat pentru masina ta,adica sa se cunoasca cu calculatorul principal,sa comunice,asa este programat din fabrica.
Acum,ce se intampla in cazul in care sare un airbag? Atunci in computerul de airbag se inregistreaza o defectiune,este acolo memorata in memoria computerului de airbag.
Ei aceasta memorie nu poate fi stearsa de nimeni, decat de reprezentanta sau de cineva care are sculele necesare stergerii, mai exact reseteaza computerul ala la setarile din fabrica, deci acele coduri memorate dispar.este ca si la telefoanele mobile,cand dai reset s-a dus dracu tot,telefonul o ia de la capat asa cum a fost programat initial, fara virusi, fara pozele tale, fara informatiile tale

Acum sa iti spun ceva.Cunosti America da? Ei in america in afara de dealer sunt doara 3-4 firme care poate face lucru asta sil face, deci in toata ditai america.In RO nu cred ca ar fi o firma care sa aiba sculele necesare pentru a sterge coduri in computerul de airbag, cel putin in cazul in care sare un airbag.Iti garantez lucru asta.

Mai apar probleme si cand scoti o mufa de la un airbag,de exemlu de la scaune,sau multi zic vai imi schimb volanu,acolo trebuie sa scoti airbagu,sa-l schimbi,deci scoti mufa,toate aceste chestii,scosu banal al unei mufe,chiar daca ai deconectat bateria,cum dracu nu stiu,nu ma intreba ca nu stiu, dar dupa ce ai scos o mufa o sa se aprinda lumina de airbag laughing tui mama ei de lumina.Ce se intampla? La fel computeru de airbag a vazut asta, cum nu stiu, cred ca ramane ceva cuurent acolo habar nu am.Ar trebuie in cazul deconectarii de airbguri sa se scoata bateria si sa stai ceva ore, apoi sa scoti mufa sa schimbi etc, poate atunci no sa se mai aprinda lumina.

Eu am scos la cineva mufa de la airbagu de la volan, am deconectat bateria am asteptat cam 10 minute,am reparat ce a fost,contactu era defect,am pus la loc si bum lumina de airbag on laughing sa mori si alta nu laughing

Deci mai toti chiar si dealeru recomanda sa se evite cat se poate scoaterea unei mufe de airbag, deci deconctarea lui.
Sa revenim la cazu tau.Tu ai avut airbag sarit, ala se memoreaza in computerul de airbag si acolo ramane, poti sai dai si cu aghiazma happy0 numai reprezentanta iti poate sterge acea memorie.DAR ca exista mereu si un dar Reprezentanta nu face asa ceva laughing niste ticalosi,nu vor, iti zice ca computeru trebuie schimbat, sa pui alt computer nou, si normal acel computer costa destul de mult.Plus de asta un computer nou trebuie programat, programare care o face reprezentanta laughing
Dupa cum vezi lumina aia in cazul tau nu o poate stinge nimeni, absolut nimeni, daca spui ca ai schimbat computeru.Nu ai spus ce computer ai pus,este NOU sau luat de la alta masina?
Daca este de la alta masina cruce,nu-ti stinge nimeni nimic,nu are ce.
Daca este nou computeru,atunci trebuie programat,e nou, dar e ca si cum nu ar fi laughing masina la fel vede,computeru principal nu are informatii de la computeru de airbag nu comunica,cu computeru de airbag,nu il recunoaste, sa-i zica gata totu e ok,asa ca lumina sta aprinsa.

Tu mai ai computeru tau,ala al masinii? Daca nu du-te si sa til dea aia care lau schimbat inapoi,computeru tau e bun,nu are absolut nimic,este programat deja pentru masina ta,este bun frate,doara ca are in memorie ce s-a intamplat.Tu trebuie doara sai stergi memoria atat,sal resetezi cum zic oamenii sau tehnicieinii sal aduci la setarile din fabrica.
Lucru asta cum am zis reprezentanta nu vrea sa il faca,dar gasesti pe net in alta tara oameni, firme care fac asa ceva.
Sincer nu stiu daca in RO sunt oameni care fac asa ceva.Dar in america sunt cateva, le numeri pe degete, dar fac chestia asta.Eu acum recent am trimis computerul meu la resetat laughing am patit si eu ceva, m-a lovit cineva in roata, mia sarit airbagu, astept sa vina de la resetat.Dealeru zice aaaaa noi nu facem asa, noi punem nou.Nou costa 3 sute de dolari, programarea costa si aia 2 sute pfff ba sunteti nebuni le-am zis.Am gasit firma pe ebay,aia repara si centuri sarite, au zis ok trimite, am trimis, acum astept sa vina inapoi.De la aia stiu eu cum sta treaba,adica povestile astea ce am scris mai sus.

Au zis asa. Daca ridici masina pe lift si incerci sa pui computeru de airbag, atunci bufneste airbagu de la tavan si centura laughing. Daca ai masina jos pe rotile ei si pui mufa la computer fara sa prinzi computeru in suruburi acelasi lucru se intampla laughing

Deci ATENTIE cand intalezi un computer de airbag, se deconecteaza bateria minusu se scoate, se asteapta cel putin 10 minute, se pune la locul lui, se pun toate suruburile la computer si la urma se baga mufa.Asa se procedeaza,asa miau trimis instructiuni.

Ala care a pus testerul habar nu are nimic de airbag laughing.Cam asa stau lucrurile cu airbagurile. Daca ma crezi bine,daca nu la fel.
Aaaa sa nu uit, firma la care eu am trimis computerul meu reseteaza si international, am vazut asta, dar costu e mai mare pentru shipping.Eu am dat 45$ apoi la posta 10$ trimisu la ei.Inapoi ei platesc.Iti garanteaza pe viata, asta daca instalezi cum iti spun ei, pe viata daca nu busesti iar masina laughing.
Scrie ca international nu stu cat e shippingu ceva dealde 25$ daca am vazut eu bine.Deci eu in loc sa dau la dealer 4-5 sute dau la astia 50 si am rezolvat problema.Tot la ei am reparat si centura,ca si aia a bufnit laughing A facut-o ca si noua,centura mea de la masina.

Ok sa revenim la tine.Aai spus ca au sarit airbagurile si ca tu ai schimbat computerul corect? Dar airbagurile lelai schimbat?laughing asta uitasem sa te intreb laughing.Pai daca airbagu sau mai multe is sarite si tu nu le schimbi cum vrei frate sa stea lumina aia?laughing

Revino cu detalii,zi-mi tot ce ai schimbat,computeru zici ca ai schimbat,dar airbagurile? Zimi daca ai programat computeru ala sau daca a fost nou,detalii, si lasa-i pe elctricieni ca is la baie, problema asta nu este electrica, este elelctronica si pe multi electricieni electronica ii cam depaseste laughing

| Denila123 a răspuns (pentru relian):

Mama, cat ai scris

| Treaem24 a răspuns:

Electrician sa verifice instalația ai vreun scurt