| DaTRoll a întrebat:

Am un golf 4 1.4 16 v. Am probleme cu servo direcția, mai exact cu ulei, cred ca s-a spart ceva. Masina a stat nemișcat cam 2 saptamani, cand am plecat cu ea la curbe se auzea un sunet. Apoi am constatat că nu mai aveam lichid la servo, am umplut iar si merge, dar aparent imi curge in partea dreapta fata, ce s-a dus? Cineva mi-a zis ca e cutia de servo direcție, asa este?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde unde e "dreapta fata" la tine. Conductele de servo sunt imprastiate prin tot compartimentul motor. Dreapta fata ar insemna sub bara, iar acolo ai conducte.
Cutie de directie nu exista, i se spune caseta, iar aia e oarecum in fata parbrizului, cu 10-20cm mai in fata. Deci intre parbriz si rotile din fata, cam pe acolo.
Trebuie inspectata masina de un mecanic, iar acesta va da verdictul: caseta defecta, sau conducte. Poate fi chiar si un colier, sau un furtun crapat.

| DaTRoll explică (pentru NoTurbinaNoGood):

E cu 10 20 cm mai in fata de parbriz

| DaTRoll explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Și nu prea as vrea sa investesc in ea, e din 2002. Și o casetă costa cam 500 lei la mana a 2

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru DaTRoll):

Cateodata nu ai de ales.
Sunt atatea masini care cer reparatii peste valoarea lor pe piata, iar tu plangi dupa 1000 lei...

| EmilbOsul a răspuns:

Din pacate ai caseta de directie sparta, nu ai decat sa o duci la un service, dar te atentionez ca e scumpa! pana atunci nu ai decat sa iti cumperi ulei de servo si sa il mai umpli din cand in cand, acum depinde de cat e de sparta si scurgerea... sper ca te-am ajutat!
Funda?