| Mariobmb a întrebat:

Salutare tuturor, vin cu 2 probleme. Am scos cat ulri de servo am putut si am bagat altul nou dar servodirectia tot nu si-a revenit la normal..stiti dc? Am servo electro-hidraulica si nu se mai aude zgomotul ala electric cand iau de volan stanga sau dreapta. A 2-a problema masina a fost lovita in spate stanga, am refacut-o la tinichigiu, pana sa o duc la service pentru reparatii a stat pe roata sparta si partea lovita vreo 6 luni, si acum tot putin inclinata spre stanga este, poate fi amortizorul stricat de la cat a stat pe o parte sau stramv sin lovitura? Ca aveam arcul deplasat cand am fost cu ea la reparat. Multumesc!

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Daca sta intr-o parte suspensia pe acea parte este rea,ca o fi arcu sau altceva,acolo e ceva naspa.
De stat degeaba nu se strica nimic laughing deci problema e de la lovitura aia,cel mai indicat este sa schimbi toata suspensia pe acea parte.
Daca suspenisa sau o piesa din suspensie este defecta nu poti face geometria,deci cauciucurile se vor uza naspa.

Referitor la directie,tu nu ai avut defecta partea mecanica,asta dinc e spui.
Doar daca ai pus o directie noua si la el face atunci sigur nu era aia de vina. Daca ai pus uzata e posibil sa nu fie buna nici asta.

In caz ca ai pus noua si la fel face,atunci problema e de la motorasul electric de la directie,ala sa fie defect,ori sa nu ajunga la el curent,astea le verifici tu,cabluri etc,poti pune motorasu ala pe direct bla bla.

Cu suspensia poate fi simplu de remediat,sau se poate sa nu o mai poti remedia deloc laughing depinde ce ai acolo.
Orice legat de suspensie se poate repara,dar daca ai ceva la sasiu,sau locul ala unde sta suspensia,aia e tabla, e ca o oala unde sta suspensia, deci daca ala e indoit ai luat teapa, nu prea mai ai cei face.

Dar toate astea se vad cel mai bine daca ridici masina pe lift, asa sa stai in jurul ei si sa dai cu presupusu nu rezolvi nimic.