| Boyka95 a întrebat:

am un golf 4 cu motor de 1.4, 245.000 km in bord, in urma cu o luna am avut ceva probleme cu un semering, mecanicul mi-a desfacut motorul si a vazut ca, cuzinetii cad iar arborele are joc la blocu motor. sau nu stiu cum sa explic dar in sensul ca o sa se strice blocul motor din cauza asta. acum mai nou, ami apare o eroare in bord, legata de presiunea uleiului, din ce am vazut pe internet multi zic ca ar fi de la arbore si cuzineti. exact cum mi-a zis mecanicul, pana la urma ma gandeam sa ai schimb motorul, dar banuiesc ca nu are rost, motorul, kitul de ambreiaj si ce mai trebuie sa schimb eu la ea, m-am gandit si nu prea merita pentru masina asta. asa ca ma gandesc sa o dau la dezmembrari.
Acum, tinand cont ca, tabla pe ea, jantele cauciucurile, si restul pieselor in afara motor care e cu, cuzinetii etc, si ambreiajul, mecanicul mi-a zis ca tot din cauza asta se defecteaza si ambreiajul si l-am mai schimbat odata, deci fara astea, cam cat as putea lua pe masina la dezmembrari?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La dezmembrari, probabil iei 500e. Asta daca ai noroc, ca la 500e s-ar putea sa poata face rost aia de masini aduse, in stare mai buna. Daca ai acte pe RO, nu merita sa o dai la dezmembrari. Mai bine o vinzi cu un 700e, si spui ca trebuie schimbati cuzinetii.

| OldSoul a răspuns:

Undeva pe la 700 de euro vei primi pe ea la dezmembrari, sau poti incerca sa o vinzi pe net putin mai scump si sa precizezi ca motorul trebuie inlocuit asta daca in rest masina e buna si eventual nu e recuperata taxa.

| Klandestin a răspuns:

Mai bine cumperi alt motor, si il pui.
Nu stiu cat iei si pe dezembrat, dar dezmembreaz-o tu.