| Bloock a întrebat:

Buna ziua! am un golf 4 la care ii mai merge doar boxa de la sofer dar si aia carait, vreau sa cumpar alte boxe pentru masina, tot originale golf 4 si am si eu doua intrebari. Daca pe spate in fete de usi nu am boxe si am doar lacasul pentru ele este nevoie sa cumpar cablueir/mufe si alte lucruri pentru a pune boxe si pe usile din spate?
Credeti ca e o alegere buna sa iau alte boxe tot originale volkswagen golf 4 si nu altele de pe net? am citit ca ar fi mai bune si bine echilibrate cele originale.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca gasesti difuzoare originale impecabile, e o idee buna. Dar fiind un model vechi, s-ar putea sa dai doar de difuzoare invechite, descentrate. Ca si calitate sunt echivalentul unei perechi de doua difuzoare uneva intre 300 si 800 de lei, ca idee. O pereche de difuzoare Blaupunkt de la Carrefour, la 150 de lei, nu se vor auzi niciodata ca difuzoarele OEM in stare buna.
Nu am idee daca ai cablaj la portierele din spate, poti verifica demontand tapiteria.
Vezi sa nu fie problema caraitului si a lipsei de sunet pe dreapta de la fire intrerupte sa finali arsi in player.

| Bloock explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am gasit in zona 4 boxe originale vw la 200lei, vanzatorul avand pe site-uri de dezmembrari 5stele. dar sunt foarte curios daca sunt cablaje pe spate caci nu sunt sigur daca am boxe sau nu in usile din spate. masina a fost a tatei iar eu doar ce am luat permisul.
Cat despre carait nu inteleg de la ce este, plus ca doar boxa soferului se aude dar caraita, rest nimic.