| Aaaaaa27 a întrebat:

Bună ziua! Am un Passat cc din 2011, iar în urma cu ceva săptămâni m-a lăsat în drum, o defecțiune la motor și anume a trebuit sa schimb semichiuloasa, axele cu came, tacheti și curbutori, cauza fiind ca nu au mai avut ungere. Eu în prima faza am vrut sa cumpăr un alt motor însă mecanicul m-a sfătuit ca mai bine îl reparam deoarece costurile sunt mai mici.
Am cumpărat piesele, motorul a pornit, se aude ok, pare sa nu mai fie probleme, însă s-a blocat volanul de tot, pe tester apare o defecțiune la caseta de direcție, însă când am avut incidentul la motor nu mi-a apărut vreun martor în bord pentru caseta de direcție.
La o alta mașina la care mi-a picat caseta de direcție, într-adevăr s-a aprins cu ceva timp înainte un martor și mi se bloca volanul, însă după ce opream motorul și îl reporneam funcționa, pana într o zi când m-a lăsat de tot și a trebuit sa schimb caseta, însă la cc nu a dat niciun semn.
Ma interesează dacă a mai întâmpinat cineva probleme de genul, ma gândesc ca poate totuși nu trebuie sa schimb caseta și poate când s-a umblat la motor s-a atins vreun fir de la caseta sau poate este vorba de ceva mai minor, caseta de direcție este electrica. Dacă ma puteți ajuta cu un sfat. Mulțumesc

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vinde o si scapa de rabla asta din ce an este ea? Si de cînd o ai tu? Nu merita sa mai bagi bani in ea ca e coaptă, azi cade una maine alta.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Acum am vazut e din 2011, veche rau si polueaza. La rabla cu ea.

| Aaaaaa27 explică (pentru CristiDinBucuresti):

De vândut oricum o vând, una 2022 sa nu polueze nu-mi permit ca și mulți alții, dar probabil una 2014 da, mai poluam puțin cei care nu permitem mașini 2022, dar întrebarea mea era alta, dacă cineva a mai avut probleme de genul, totuși ma gândesc ca poate nu s-a stricat și caseta de direcție.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Aaaaaa27):

Numai in service auto poti afla defectul, aici pe TPU sunt putine șanse sa gasesti persoane care au la masina exact acelasi defect.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eeee... Ce bune "ie" Passaturile.
Lipsa servodirectiei poate fi din cauza unei probleme electrice. VW e plina de defecte electrice laughing
Daca alternatorul cedeaza, nu mai ai servo. Pare ca s-a blocat volanul, dar de fapt, nu mai functioneaza hidraulica din caseta, si trebuie sa o dai tu peste cap. Unii tracteaza masinile cu directia in halul ala.

| relian a răspuns:

Semichiuloasa,cei aia?laughing na ca am mai auzit inca ceva nou.
Bine eu nu-s la curent cu noile descoperiri in mecanica,intreb ca idee,sa stiu si eu cei aia.
Pe internet nu am gasit,am gasit decat chiuloasa si pe wikipedia la fel,doara despre chiuloasa scrie.
Am si o carte de asta de motoare,de nivel superior,dar nu scrie nimic de semichiouloasa.

Deci daca poti sa spui, cei aia, mai invat si eu cate ceva.
Referitor la intrebarea ta, daca directia este electrica, ai probleme acolo, motorul din ce spui este ok.Addica motorul nu are nici o legatura cu directia.
Cum ai zis si tu daca a umblat ala la motor, sa nu fi ciupit cablurile la directie.
Asta poti tu singur sa verifici, te uti la cablu de pleaca de la caseta de directie si mergi pe cablu, daca undeva este rupt, sau izolatia rupta verifica acolo.

Daca cablu este in regula, inseamna ca este defecta caseta.Aia este inchisa ermetic,cel mai indicat este sa pui alta buna.

Deci vad spui ca ai scanat masina si da ceva probleme la caseta de directie,ce cod da?
Cind scanezi da un cod,ceva numere, fctie de ce scaner folosesti, spune si ce probleme is.

Deci cine a facut scanarea, intreaba ce cod ai, sa iti zica.

Deci mecanicu lu peste prajit, tia reparat motorul si tia stricat directia laughing e bun si asa rau.