| Catalinf82 a întrebat:

Buna ziua. Am un VW Passat B8. Am avut problema cu apa care crestea temeratura. Am fost la un service pentru a inlocui termostatul, dar dura cateva zile pana sa il primeasca. Au scos termostatul pentru a merge fara. Dupa cateva zile am comandat si inlocuit termostatul la un alt service. Acum temperatura ramane la 90 grade, dar nu incalzeste aeroterma. A.c functioneaza ok. Am climatronic. Este posibil sa fi inchis vreun robinet de la calorifer la primul service? Ma puteti ajuta cu vreun raspuns, va rog?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu este aerisit, ai aer in radiatorul de caldura, asa ca da caldura la maxim si lasa motorul pornit ceva minute bune, va trebuie sa se aeriseasca singura.
Aerul rece functioneaza pentru ca nu are legatura cu apa din motor si pe unde mai circula acea apa.
Asa se face dupa ce schimbi pompa sau termostat, pentru ca a intrat aer in sistem, trebuie scos, aasa se scoate, caldura la amxim si lasat asa stiu si eu 15 minute sau cit este nevoie.

Se mai poate aerisi si manual, pe undeva pe motorul ala este un surub, special pentru a aerisi sistemul de racire, ma refer asta cu apa.

Temp sta la 90 pentru ca apa circula in motor, se duce in radiator etc, sa aerisit, acolo e totu bun.
Dar din motor apa merge la tine in masina in acel heater sau radiaor de caldura, e in bordul masinii bagat, ala are aer in el de aia nu face caldura, pentru ca apa nu circula pe acolo.

| Catalinf82 explică (pentru relian):

Am rezolvat. Am stat aproximativ 40 de minute si apoi am mers cu masina. Acum functioneaza caldura. Multumesc mult.

| Catalinf82 explică (pentru relian):

Problema persista din nou. Intr o zi merge caldura, apoi nu mai baga caldura si tot asa. Aveti idee de unde pot aerisi caloriferul? Unde se afla surubul sau de unde pot aerisi? Multumesc.

| relian a răspuns (pentru Catalinf82):

Pe motor undeva, radiatorul de caldura nu are.Mergi la un mecanicii si spuei sa te ajute.

4 răspunsuri:
| Florian80 a răspuns:

Este chiar foarte posibil la primul service sa fi facut aia ceva ce nu ti au spus.neaparat verifica la al doile service