| Filipescu a întrebat:

Salut, am un frigider la care nu funcționează termostatul prea bine, dacă vreau să dau temperatura mai mare nu se mai oprește, se poate înlocui termostatul cu unul digital? Mulțumesc

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Sigur că e posibil dar poate nu merită efortul (financiar)

| relian a răspuns:

Schimbi termostatu ala daca e defect cu unul nou si exact la fel.Nu vad ceti trebuie tie in frigider un termostat asa de precis, doara nu il folosesti in domeniu medical, doara acolo trebuie precizie, tin aia probe etc.

Daca dai la temp mai mare nu se mai opreste spui? Inseamna ca e defect, trebuie inlocuit.

| Algo098 a răspuns:

Eu am pus termostatul asta http://www.olx.ro/......cwz6C.html si merge foarte bine. (Are o luna de cand e cu termostatul asta). Nu l-am instalat chiar de tot la frigider, deci am lasat si termostatul original si cel electronic l-am conectat la un prelungitor. Am dat termostatul frigiderului la maxim. Am prelungit firul la sonda de temperatura ca e scurt. Am bagat sonda in frigider pe un raft iar cablul l-am tras prin conducta de avacuare a apei. Am alimentat termostatul de la o sursa de 12V si l-am conectat la un prelungitor si la acel prelungitor merge frigiderul, deci la frigider n-am facut nici o modificare. Am reglat termostatul la 5 grade, 2 grade interval, deci temperatura se regleaza intre 3-5 grade si i-am pus si o intarziere de 10 minute ca sa nu mearga prea des. Inainte temperatura era cand 0, cand 8, nu avea stabilitate. Acum merge perfect, intre 3-5grade. (Termostatul asa cum l-am pus eu opreste si porneste curentul din prelungitor. Am pus releul termostatului in paralel cu unul din contactele intrerupatorului prelungitorului. Celalalt contact l-am scurtcircuitat. Daca vreau ca frigiderul sa mearga cu termostatul lui, inchid intrerupatorul.)

Deci se poate inlocui. Sunt mai multe modele de termostat electronic care s-ar potrivi. Cine se pricepe, o poate face singur. Cine nu, trebuie sa apeleze la un specialist. Instalarea trebuie facuta bine, nu oricum.