| anonim_4396 a întrebat:

am varsta de 18 ani si vreau sa ma apuc de scoala de soferi. vreau sa dau si b dar si de profesionist (ce categorie e de profesionist? adica de tir si cu remorca si tot ce e necesar pentru tir. ) cum se da de carnet? ma apuc intai de b si dupa aia sau cum? eu as vrea sa ma apuc de tot odata? daca ma apuc de tot odata voi primi b-ul primul iar dupa pentru tir sau cum este? va multumesc. doresc un sfat de la cineva care se pricepe.

Răspuns Câştigător
| dragos1294 a răspuns:

Pentru tir este categoria C iar de tir si remorca CE, prima data trebuie sa ai luat B-ul ca sa poti da dupa aceea de C iar daca vrei sa dai CE trebuie sa ai luat C-ul (regulament art. 39)

1 răspuns:
| aurarucapone a răspuns:

Eu stiu ca pe tir poti da abia la varsta de 21 de ani, nu de la 18, trebuie obligatoriu sa ai categoria B luata, iar apoi dai pentru categoria C, CE cum zice dragos1294