| TimonSiPumba a întrebat:

Am aproape 19 ani si am carnet de conducere, bineinteles categoria B. La 21 de ani se da pentru carnet de profesionist? Vreau sa imi explicati pas cu pas ce trebuie facut, de la atestat(puteti sa imi spuneti ce trebuie sa fac pentru a-l obtine) pana la scoala de soferi si cum o sa fie examenul. Vreau raspunsuri serioase happy de la cine se pricepe. Dau Funda! happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce categorie vrei sa obtii, unele se pot si de la 20 de ani, altele de la 21 ani si altele de la 24 ani.
Scoala de conducere este la fel ca pentru categoria B, doar ca se face pe masina corespunzatoare categoriei pe care o vrei. Abia dupa obtinerea permisului se poate obtine si atestatul pentru transport marfa, asa ca ai inca timp.
Fiind sofer ar trebui sa cunosti, cat de cat, legislatia rutiera. Te invit sa revezi OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, in principal art.24 si 24^1, precum si anexa cu descrierea categoriilor.