| Maxu008 a întrebat:

As avea si eu o nelamurire, am cumparat de curand un piaggio typhoon din 94, 50cc iar semnul de intrebare vine la roti. In cartea lui atat pe fata cat si pe spate sunt recomandate urm marimi 120/90 R10, eu pe scuter am pe spate 130/90 R10 iar pe fata 120/70 R12. Deci vechiul propietar a cam schimbat janta fata. Intrebarea mea este daca este mai stabil in formatul acesta sau sa caut sa revin la dimensiunile din fabrica adica ambele jenti pe R10

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Nu e vorba aici de stabiliitate, e vorba că un asigurator iți va băga "bețe in roate" dacă constată nepotriviri de genul ăsta când e să plătească o daună