| AdiIRM a întrebat:

Salut! Stie cineva ce ulei de motor se foloseste la un Audi a4 b8 2008 1.8 TFSI cu 160CP, am luat masina din Germania dar nu stiu ce ulei a avut inainte si acum am pe minim uleiul.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu marca e asa importanta cat indicii, pe situl producatorului castrol da indicii 5W30 pentru motorul tau, tu poti alege de la orice producator: castrol, ravenol, motul etc

Cel mai bine mergi cu certificatul de inmatriculare la orice magazin de piese auto si in baza seriei de sasiu ti se va recomanda un ulei exact pentru motorul tau.
Pe langa indicii de baza fiecare ulei trebuie sa respecte niste certificari cerute de fiecare producator in parte, si aceste cerinte pot diferi de la motorizare la motorizare desi vorbim despre acelasi model sau aceeasi platforma de la acelasi producator auto.

Nu recomand castrol din Romania, in targ se zice ca-i contrafacut, dar celelalte marci sunt foarte bune.
Nu recomand sa completezi ulei chiar de ai si afla ce ar fi pus fostul proprietar, baga ulei nou si filtru de ulei nou, nu poate costa o avere.
La toyota 1 litru de ulei original ajunge si la 120 de leiwinking
Uleiurile "aftermarket" cele mai bune full sintetice nu pot fi mai mult de 40-50 de lei litru, iar un filtru aftermarket iar e 40-60 de lei in functie de producator.
Uleiul pentru motorul unei masini e precum sangele pentru om, vital!

Răspuns utilizator avertizat
| Psksjns a răspuns:

Uita te pe cartea mașinii sau pe site-urile brandurilor de ulei ca majoritatea au o secțiune despre ce ulei se potrivește in mașina ta