| miha_6184 a întrebat:

As dori și eu un raspuns poate cunoaște cineva problemă. Am cumparat un logan 2018 in luna iunie și am numerele roșii valabile 3 luni. Am găsit loc la înmatriculare pe 7 septembrie. Dar zilele trecute am primit un plic acasa cum ca se modifica nu stiu ce norma de mediu și mă obligă să o inmatriculez până pe 1 septembrie. Dar nu mai pot face alta programare ca am deja una. Pot sa ma duc la programarea mea făcută deja sau ar trebui obligatoriu până pe 1? Multumesc!

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Adreseaza intrebarea celor care ti-au trimis plicul respectiv.
Din partea carei autoritati era plicul? RAR?
Daca e din partea RAR, s-ar putea sa fii nevoit sa mergi din nou la ei, pentru o reomologare, ca sa-ti treaca noile modificari sub forma de omologare ulterioara.
Cauta un numar de telefon al institutiei care ti-a trimis instiintarea, si afla despre ce e vorba, si mai ales ce se intampla daca depasesti termenul impus de ei.

| miha_6184 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Chiar uzina mi-a trimis acest plic, nu am primit nimic de la nici o instituție IPJ sau RAR.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru miha_6184):

Mergi la un dealer Dacia, sau suna la ei, sa afli despre ce e vorba.
Masinile noi vin cu o omologare standard, probabil aia se modifica. Insa daca ai deja carte de identitate RAR, nu prea ar trebui sa te mai intoarca din drum, la serviciul de inmatriculari se mai completeaza doar datele tale de identificare.