| alex123mihai322 a întrebat:

Bună ziua, Aș vrea să achiziționez o Mazda 6 2013 motor 2.2, îmi puteți spune dacă is bune sau dacă au ceva probleme?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mazda sunt recunoscute ca fiind masini fiabile dar nu atat pentru motorizarile diesel cat pentru cele BENZINA.
Nu am de unde sa stiu daca tu cumperi o masina buna sau nu, o masina second hand este o loterie nu este ca una noua, caci la una noua problemele care apar (cand apar) ti-le rezolva garantia, pe astea care apar la o masina second hand ti le rezolva propriul buzunar.

| mgtow a răspuns (pentru Simpatic):

Si garantia daca e platita le rezolva altfel nu. Daca o cumpara din Germany nu are treaba, in schimb de la roman e normal sa aiba probleme cu ea

| Simpatic a răspuns (pentru mgtow):

Nu, la o masina poti avea garantie 3 ani, 5 ani, 7 ani 3+2 ani, 3+3 ani, in aceasta perioada ti se rezolva cat toate problemele gratuit, pe de alta parte exista si acea extragarantie pe care o platesti ca sa ti se prelungeasca anii de garantie cu 1 an 2 ani mai stiu eu cati ani, aceia da se platesc.

| Digikey a răspuns:

Mazda si motoarele diesel nu au ce cauta in aceeasi propozitie.Au destule probleme motoarele lor.Cauta si tu pe forumuri.Benzinarele sunt ok.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mazda 6 se face pe platforma lui Ford Mondeo.
Deci, pentru a economisi timp, vezi care sunt problemele motorizarii 2.2 TDCI, ca e tot aia.