| catalin542000 a întrebat:

Buna ziua. asi dori cateva pareri despre motorul de 4. 2TDI de Audi A8 2010 (model nou, de 2012).

Mai exact m-ar interesa cam cat de fiabil ar fi acest motor?
Care ar fi "eventual" cel mai fiabil motor de pe gama asta de Audi a8 2010-2013?
Si in acelasi timp care ar fi cel mai bun cod motor?

Spre exemplu acest motor de 4. 2TDI (pe care l-am gasit eu la un Audi A8 2010), are cod motor BVJ.

Ce parere aveti despre acest cod de motor (BVJ)?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pana in 2012 audi a facut motoare care consuma ulei in exces

| relian a răspuns:

Nu are nici o legatura codu cu prefectura, cai bun sau rau acel motor.ala e doara un cod care ajuta in caz ca se schimba ceva.
Restu 4.2 litri e bun,dar sa fie pe benzina nu cazane pe motorina laughing
ala cei tractor.
Toate motoarele is bune pana cand il strica cineva,apoi cumperi tu si iti poate manca zilele.
Nu cred ca face careva masini cu motoare rele, asa cum spun unia pe aici.
Motoareler astea mari is simple, nau turbu, nau ce se mai leaga de turbina aia, is puternice fara adaosuri, deci is mult mai fiabile decat alea mici cu turbina si alte rahaturi pe ele.
In America audi are motorul asta de 4.2 litri dar e pe benzine, aici nu cumpara nimeni diesel, sau poate 0, 0001%.Si ce am auzit ca e super buna masina cu motor de ala.Personal nu am condus, dar am avut un amic care lucra la audo la dealer si el a condus sa vaza cum este.
Mercedes, iar is bune alea de 3.5 litri tot pe benzina.Si Genesis la fel 3 litri si ceva cu 300 si cai, motoare care daca nu au fost stricate de zapaciti te tin o viata.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Nu stiu zau daca merita impozitul si taxele pentru asa motor. Asta si faptul ca pentru unele reparatii trebuie sa scoti tot motorul afara fiind asa mare. Personal pe A8 as lua un 3.0 TDI care se stie ca e fiabil si e suficient pentru A8 si Romania ( Eu am A4 cu 2.0 TDI si tot zic ca e suficient).