| catalin542000 a întrebat:

Salut.
Exista la Audi A8 2010 (model nou de 2011) motor 4. 2TDI V8 351CP distributie pe curea?

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Mă frate pentru ce există Google, de pui o astfel de întrebare aici?
Dă "search" și afli!

| catalin542000 explică (pentru romeo78):

Nu ești "mai frate cu mine", asta în primul rand.
În al doilea rand, țin sa te anunț eu personal, faptul ca am cautat ce mi-a venit rău, pe google și nimic concret, de aceea am pus întrebarea aici ca poate mai sunt posesori de A8 cu motorul specificat de mine care poate știu mai multe și ma poate informa.
Si în al treilea rand, nu sunt obligat sa va spun tuturor, celor care va treziți cu fata la cearceaf, faptul ca :"am cautat pe google, nu am găsit, de aia pun întrebare aici", de odată ce pun întrebare aici, ar cam fi clar ca vreau sa aflu ceva concret de la cineva care are și știe.
Eu știu ca marea majoritate dintre voi răspundeți de aiurea doar pentru acele punctaje pe care le oferă site-ul, care oricum nu vad rostul lor, cu ce te-ar încălzi pe tine ca om în viata de zi cu zi, dar totuși dacă ai un răspuns ok și bun, foarte bine, spune-mi-l, dacă nu ai un răspuns și vrei doar asa sa te afli în treaba, fără supărare dar eu propun sa "cântați la alta poarta".
Chiar nu vad rostul unui răspuns dat degeaba.
Asa, în rest, la mintea oricărui terminat (as putea spune), bănuiesc ca ar trebui sa se deducă faptul ca o întrebare este pusa după multe căutări eșuate.

| romeo78 a răspuns:

Https://youtu.be/C66Q3PG4MA8
https://youtu.be/QH7IAlb43BE
https://autolatest.ro/......ttro-2003/
Decât să te faci de râs de două ori, uite 3 rezultate găsite pe Google referitor la motorul căutat! Ai spus că ai căutat! Ce, cum?

| catalin542000 explică (pentru romeo78):

Nu mi-ai dat nimic concret! Primul clip este despre un motor de 3L v6 care se pune pa q7 deci nu ma intereseaza.
Al doilea clip este despre motorul specificat de mine (singurul clip pe care il gasisem si eu dinainte de a pune intrebarea aici), insa tot nu stiu nimic concret, eu m-am uitat si parca sa zic ca am vazut curea nu lant la mine (doar stiu cum arata un lant si se vede si in clip cum arata).
Iar al treilea clip este despre un motor de 4L, nu 4.2L destinate A8-turilor din 2003-2009 (modele mai "vechi"), deja vorbim de altfel de motor, nu are treaba cu ceea ce caut.

Mai pe scurt, in afara de al doilea clip (pe care il gasisem si eu), cam, nimic relevant nu mi-ai trimis.

Totusi daca imi permiti sa te intreb...
De unde pana unde un om se face de ras (mai ales si de 2 ori), daca pune o intrebare? (orice altfel de intrebare nu conteaza).
Adica de unde deduceti voi (sau tu in cazul de fata), ca a pune o intrebare inseamna a te face de ras?
Care-i treaba ca nu ma prind? Eu stiam ca te faci de ras faca faci ceva nefiresc, a napoda, faci circ in public si asa mai departe nu daca pun o intrebare care pana la urma urmei intrebarea este pusa cu scopul de a ma informa si de a aduna cat mai multe cunostinte despre un subiect anume.
Adica mai exact, din intrebari, incerc sa ma "cultiv" oarecum, atat cu asa zisul cautatul pe google, cat si din partea oamenilor care detin un astfel de model (de motor in cazul meu de fata), pentru ca din cate stiu experienta personala si sfaturile primite de la un om trecut prin acea experienta sunt mult mai importante si mai valide decat niste sfaturi scrise de cineva online sa zic, doar din auzite (pentru ca stie "el"). Si nu neaparat, daca ar fi sa stii ceva ar fi rau sau fals, nu neaparat trebuie sa ai si motorul x ca sa si poti vorbi despre el, dar eu incerc sa spun faptul ca, mai valide si cat mai apropiate de adevar ar fi fost niste raspunsuri de la posesorii acestui motor care deja cam stiu care este treaba si "cu ce se mananca", decat niste raspunsuri (adevarate nu zic ca nu), dar de la oameni care pur si simplu aceste raspunsuri au fost si ele auzite de respectivii la randul lor si nicidecum provenite de la o experienta, o posesie a respectivului motor.

De asta am si intrebat!
Eu consider deja ca o dam in nesimtire (fara suparare domnul meu), eventual daca nu va coafeaza intrebarea, puteti trece la "o alta intrebare" (by Catu).
Eu normal, nici nu ar mai trebui sa mai punem problema asta in discutie, ar fi trebuit sa se stie de la sine, nimeni nu este obligat, atat eu cat si dvs sa argumentam de ce am pus intrebarea x, y, z. Da., stiu., nu m-ati tras la raspundere de ce am pus intrebarea x, dar din momentul in care (am trait sa o aud si pe asta), te faci de rusine daca pui o intrebare (si nici macar nu era una prosteasca, era o intrebare strict informativa), clar..., consider fix faptul ca prin fraza zisa de dvs, ca ma cam trageti la raspundere pentru ce intrebare am pus eu. (eu asa vreau sa consider).
Bine ca nu v-ati facut dvs in schimb de ras prin simplu raspuns (aparent banal), dar care este absolut (cum sa zic), "ca la prosti", nepotrivit (ca nici nu am cuvinte sa spun), adica nu era cumva logic macar 3%, faptul ca odata ce am pus intrebare, clar se cunoaste faptul ca am cautat pe google si nu am gasit si am venit aici, adica nu-i ca si cum asi veni aici direct, cu toate ca sunt intrebari pe care le poti pune direct chiar aici, dar ma rog.
Adica daca nu erati dvs sa imi spuneti de google, eu cred ca ma duceam sa caut la tanti Ileana in gradina motorul de 4.2L v8 sa vad daca are distributie pe curea sau lant. Bine ca nu v-ati facut dvs de rusine! Inclusiv si a doua oara in care, aparent am crezut ca imi da-ti ceata (si aveam sa va si multumesc), (pentru ca sunt om educat), dar de unde, am si zis mai sus, primul clip nici nu are treaba cu motorul spus de mine, al doilea clip l-am gasit si eu, dar asta nu inseamna ca daca iti arata tie un motor de v8 ca are distributie pe lant, gata, inseamna ca toate au pe lant., clipul ala a fost doar de prezentare a motorului, poate asa sa nimerit sa prezinte un motor care s-a intamplat sa aiba distributie lant, dar poate este si pe curea., nu te-ai gandit? ....si al treilea clip, iarasi ca si la primul clip, nici o legatura, motor de 4L, nu 4.2L si este pentru masinile audi a8 din anii 2003-2009 modelele mai vechi, deci vorbim de alte tehnologii, alte constructii, alt concept!
Deci pana la urma, hai ca nu v-ati facut de rusine si cu al doilea raspuns (in total pentru a doua oara!)

Si daca tot in ziua de astazi (si cu asta inchei), se pare ca a pune o intrebare strict pentru cultura mea generala inseamna a te face de ras, atunci ma scuzati dar mai degraba prefer sa ma fac de ras de foarte multe ori in acest mod posibil de a pune multe intrebari (cu rost) pentru a ma putea informa si acumula cat mai multe cunostinte vaste decat sa prefer sa NU ma fac de ras, nepunand nici o intrebare (astfel spus, sa ma dau destept degeaba) si sa raman de fapt un incuiat mintal.

Atat am avut de spus, fara suparare!
Daca intelegeti ceea ce am vrut sa transmit, este foarte ok! Daca nu, este la fel de ok si pana la urma urmei este strict problema dvs!

Ce pot sa va mai spun., o zi buna va urez (si sa nu puneti nici dvs la randul dvs intrebari pentru ca uitati, v-a faceti de ras, exact cum "m-am facut eu!")

| romeo78 a răspuns (pentru catalin542000):

În primul rând v-ați făcut de râs scriind o întreagă poveste ca să îmi spuneți că nu e nimic relevant din ce v-am trimis!
Iar, în al doilea rând, v-ați făcut de râs, căci eu v-am dat doar niște link-uri. Dacă pe baza acestor link-uri, pe YouTube căutați puțin, găseați multe detalii interesante!
Iar, nu în ultimul rând, există cluburi în occident mai ales, a modelelor Audi și puteați să le scrieți, să cereți informații!
Dar, îmi răcesc gura degeaba!