| Mihaitzaplesanule a întrebat:

Salutare, m-ar interesa niște păreri între BMW seria 3 motor 2.0 model 2012/2013 și audi A6 break tot așa 2012/2013 Motor 2.0. Am văzut ca prețurile sunt cumva apropiate poate puțin mai scump Audi dar ca și motoare consum preț piese care ar fi mai ok?

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. In primul rand Audi este dintr-o clasa superioara. Audi A6 se bate mai degraba cu Bmw seria 5 F10 nu cu seria 3.Probabil ca consumabile o sa fie ceva mai scump la Audi A6.Consumul sigur e mai mare la audi fiindca motorul acela este chinuit pe o masina asa grea (am amic la care ii ia 12 in oras lejer).La Bmw problema este acel motor 2.0 (cod motor N47).Aceste motoare sunt cunoscute ca nu sunt la fel de fiabile ca vechiul M47 (ce gasesti pe BMW E47 si E90) si au o problema grava, adica is sanse sa se rupa lantul de distributie si sa se strice tot motorul. Personal daca tot ai banii as cumpara un A4. Ai acelasi motor de pe A6(mai fiabil decat 2.0 de pe Bmw), ai piese mai ieftine si consum mai mic decat pe A6 si totusi este un motor mult mai reusit decat cel de pe BMW. Eu am un 2.0 TDI 143cp pe masina mea si de 16. 000km nu am nici o problema. Precizez ca nu sunt fan audi sau ceva dar personal nu as lua motorul acela de BMW.

4 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Audi A6 ca si fiabilitate motor este de 8 iar seria 3 este de 6.Doi la mana, eu personal nu as merge niciodata catre o masina cu tractiune spate pentru ca noi mai avem si iarna in Romania.Acum pe partea de consum si intretinere, Audi consuma mai mult si este mai scump la piese, dar are si motive sa fie.Singurul capitol la care seria 3 castiga detasat aici este designul.Mie mi se pare ca arata mult mai bine ca masina.Acum depinde doar de bugetul tau. Daca tu ai bani doar acum sa o cumperi si nu esti solid si stabil totodata financiar in general, atunci mergi pe BMW.

| Digikey a răspuns:

La unul impinge spatele la celalalt trage fata.
Cu Bmw-ul ai prioritate pe linia de tramvai cu Audi nu.

| Mihaitzaplesanule explică (pentru Digikey):

Esti de mare ajutorwinking

| Simpatic a răspuns (pentru Digikey):

laughing