| USER008 a întrebat:

Bună ziua! Astăzi am trecut pe rosu din greșeală. Un pieton a apăsat pe butonul de la semafor, am oprit, i-am dat prioritate după care am avut impresia ca se schimbase deja culoarea semaforului.Am trecut și abia după am realizat ca încă era roșu. Pot primi amenda sau mi se poate suspenda permisul dacă la semafor era o camera? Aștept răspunsurile oamenilor care au trecut printr-o situație similara. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai relax, daca nu te-a vazut politia sa te ia atunci pe sus si mai ales nu ai dat peste nimeni, noi sa fim sanatosi! Fii atent pe viitor.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atentie, noile reguli si legi de circulatie preved suspendarea permisului de conducere, daca esti prins ca treci pe rosu.
Nu inteleg cum poti sa nu te uiti la semafor si sa treci mai departe... daca era cineva pe trecere si il omorai?
Cu atitudinea asta, risti sa ramai rapid fara permis.

| USER008 explică (pentru Violleta2022):

Se pare ca tu nu ai înțeles. Semaforul nu era în oraș, era într-o zona în care nu sunt mereu pietoni. Un singur pieton a apăsat pe butonul semaforului și a trecut nu era nimeni altcineva. Tocmai de asta am avut impresia ca s-a schimbat culoarea mai repede.

| Violleta2022 a răspuns (pentru USER008):

Nu are importanta unde era localizat semaforul, tu ai OBLIGATIA sa opresti la absolut toate semafoarele, chiar si atunci cand nue ste nici un pieton langa semafor.

| USER008 explică (pentru Violleta2022):

Bine ca mi ai spus ca altfel nu știam. am luat permisul fara sa știu chestia asta. nu sunt începător am permis de ani de zile și a fost o greșeală pur și simplu. e prima data când se întâmplă asta.

| goguPatent a răspuns:

Ha ha ha.
Confunzi Romania cu Germania. Auzi la tine, amenzi si suspendare permis pe baza de camerea. Ha ha ha ha...

| USER008 explică (pentru goguPatent):

Deci sa înțeleg ca trebuie sa stau chill. Mulțumesc oricum de răspuns?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru USER008):

Stai relax, daca nu te-a vazut politia sa te ia atunci pe sus si mai ales nu ai dat peste nimeni, noi sa fim sanatosi! Fii atent pe viitor.

| Silviullet a răspuns:

In general camerele sunt in caz de accident.
Acum politia ar putea sa se uite pe camere si sa te sanctioneze, dar sunt sanse de 99, 99%. Culmea e sa fii tu ala.Dar stai chill, nu ii intereseaza nici de aia care fac depasiri periculoase, care sunt reclamati de cineva... dapoi tu.Bafta