| Jipa95 a întrebat:

Buna ziua! Buget 2650 euro, recomandati-mi si mie o masina cat mai fiabila, cu cost de intretinere cat mai mic. Exclus motorizari diesel de orice fel, nu vreau.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Masinile pe benzina, motor aspirat sunt destul de fiabile asta ca la orice masina cu conditia sa fi fost intretinuta cu revizii la zi etc
Inainte sa o cumperi mergi cu ea la un service ii faci o verificare amanuntita mecanic si pe diagnoza + test de compresie, daca testul de compresie iese bine inseamna ca motorul este in stare buna si atunci o poti cumpara fara probleme.
Ca si piese nu iti face griji, pentru majoritatea masinilor vechi se gasesc piese pe producator deci nu originale deci nu pot costa o avere asa cum costa de obicei piesele originale
Faptul ca alegi benzina este o alegere inteligenta iar motorul aspirat avand mai putine componente in compartimentul motor nu e la fel de stricacios ca un diesel care are turbo, intercooler, senzori in plus, furtune multe, multe piese care pica la un anumit nr de kilometri

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Renault Megane sau Clio
Opel Astra H
Logan 1.2 benzina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un mercedes, skoda

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Logan 1.4 MPI. Atata timp cat nu e ruginit rau, nu o sa ai batai de cap pe partea de mecanica.