| GhizdavuFlorin a întrebat:

Buna ziua, ce ulei pentru motor recomandați pentru vw polo motor 1.2 benzina din 2006 9n,ținând cont ca motorul consuma ceva ulei de la un schimb la altul (aproximativ 1, 5 l), stima și mulțumesc

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Câți km mergi cu un schimb?

| relian a răspuns:

Consuma ulei cum, pe unde? Motorul ala are turbina? O masina consuma ulei, in mai multe moduri, poate consuma ca scapa pe linga segmenti, pe linga garnituri, poate scapa pe la conducte, coliere, poate scapa pe la turbina.

Daca cunosti pe unde scapa poti remedia, daca se mai poate.
Ulei pentru motor, pui si tu ce sa zic 5w30, asta ar fi ok zic eu, la care poti adauga un aditiv Lucas pure synthetic oil stabilizer, o sa ajute zic eu.
Daca consuma 1.5 litri banui ca din 4 sau 5, atunci e cam mult, trebuie sa afli unde se duce uleiul ala.
Daca motorul este bun, daca totul este in regula ar trebuie ulei 0W20, asa se foloseste mai nou, asa au facut update mai toti, din ce am observat, mai ales la motoarele astea mici pana in 2 litri.

Vorbesc de update, daca in manualaul masini spune ca trebuie ulei 5W30 sau 5W40, ei mai nou daca mergi si intrebi la reprezentanta or sa spuna ca trebuie 0W20 sau stiu si eu depinde de tara unde este situata geografic.

Deci intreaba la reprezentanta, poti si numa sa suni, intrebi, aia iti zic apoi stii.
Eu am intrebat la deaelri si asa au spus, fabnrica face update la stiu si eu citi ani, plus am vazut masini noi, chiar si la vw si scrie pe ele acolo sub capota 0W20.