| IonescuRobert a întrebat:

Buna ziua.
Daca am Permis Auto cat. B, C, D etc. si ma prinde Politia, cu masina(B) si imi ia permisul pentru bautura, mi-l retine doar pentru cat. B? Cu care practic am condus masina? Sau si pentru celelalte categorii?
Rog sa ma lamureasca cineva.
Ofer Funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca nu prea cunosti legislatia rutiera, desi ai atatea categoria.
In caz ca alcoolemia este sub 0, 80 se suspenda dreptul de a conduce orice autovehicule de orice categorie si permisul este retinut la politie pe perioada suspendarii. Daca o sa conduci in aceasta perioada fapta constituie infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Daca alcoolemia este de peste 0, 80 atunci fapta este infractiune si permisul se anuleaza integral, cu toate categoriile pe care le ai si va trebui sa sustii iarasi examinare pentru reobtinerea fiecareia, in termen de 6 luni de la executarea pedepsei sau un an de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare daca pedeapsa este cu suspendarea executarii.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti se suspenda dreptul de a conduce... Pentru orice categorie logic.

| IonescuRobert explică:

Stiu ca nu are logica.
Dar gen nea Politaiu imi ia Permisul(acel plastic).
Eu maine daca vreau sa conduc Autobuzul de ex, nu pot ca mi-a luat Permisu pentru B?
Nu imi da dovada cu drept de circulatie pentru. Celelante categorii?

| IonescuRobert explică (pentru suntserios):

Pai eu am condus masina.
Nu am condus si masina si Tir si Autobuz in acelasi timp.
Dc se suspenda pentru toate, daca eu am condus doar unu?

| IonescuRobert explică:

Bai nenea.
Nu am facut asta, si nici nu voi face.
Era un ex.
Gen pentru. Bautura, droguri, viteza, etc etc...
Stii nenea ce-i ala un exemplu?
Era logic ca stiam deja raspunsul la intrebare daca ma oprea politia pentru una din ex astea.
Si nu mai intrebam acum
Repet. Intrebam in caz ca VOI pati, ce se intampla.
Daca nu imi face ala abuz.

| BuLaNNNeL a răspuns:

In funcție de gravitatea faptei alcool + victime (mortăciune) sau alcoolemie mare 0, 80+, instanta decide. Daca ți le ia, ți le anuleaza pe toate, nu contează că ai fost cu mașina mica. Tot instanta va decide dacă îți va reda dreptul de a conduce (va trebui sa faci școala din nou) sau nu (rămâi pieton pe vecie laughing ). Am vecin, șofer profesiont, băut + mortăciune, B-u, l-a luat după 2 scoli, dar C-E- nici la ora actuala nu le are. S-a și lăsat, când apare mortăciune la dosar, e nasol.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru IonescuRobert):

Tu pricepi ca ti se suspenda dreptul de a conduce? Si nu permisul in sine...

E ca si cum ai întreba daca te prinde ca furi de la MegaImage iti da drumul din inchisoare sa mergi la Careffour

| IonescuRobert explică:

Imi pare rau daca te-ai simtit ofensat intr-un fel.
Nu asta mi-am dorit.
"Bai nenea" la noi e un fel de salut sau ceva de genu.
Nu e injuratura.
Sa nu crezi ca (te-am injurat) fara sa iti dai seama.
Legat de intrebarea mea.
Sa stoi ca da, ma batea gandul azi sa merg cu masina(ca gen bausem 3 beri si o cana cu vin) dar nu am facut-o).
Si am pus intrebarea ca sa vad ce pateam daca ma urcam la volan azi.
Seara placuta in continuare

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru IonescuRobert):

Stai linitit, o seara frumoasa.Si condu doar cand nu bei este spre binele tau, nu cred ca vrei sa ai permisul suspendat sau mai rau sa faci inchisoare pentru ca ai consumat la un eveniment cîteva pahare, cand bei te intorci acasa cu taxiul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iti retine permisul pe toate categoriile, incepand de la AM si pana la D.
Doar pe jos ori cu bicicleta mai ai voie, cat e suspendat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai un singur permis pe care ai toate categoriile trecute, iar atunci cat ti l-a luat, la revedere.
Cum au spus si ceilalti, ti se suspenda dreptul de a conduce, adica de a conduce orice din gama automobile, nu se suspenda pe categorie ci pe toate.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Iti va lua permisul si vei avea restrictie de a mai te urca la volanul oricarei masini, indiferent de categorie.

Iti recomand sa nu bei, si nici sa nu te gandesti la treburi de genul. Fi o persoana decenta si serioasa, consuma bautura cand nu esti nevoit sa conduci si va fi bine!

| Zuzu1991 a răspuns:

Deci, vrei sa conduci beat si pe B si pe C si pe D?!?
LAL
GEEZAZ dude, ai condus beat, cui ii pasa pe ce litera ai condus, si cine te crede ca pe alta litera nu o sa repeti figura?!? (ca SIGUR o sa o repeti)