| Lule a întrebat:

Buna ziua! Daca te opreste politia si iti cere asigurarea, dar nu o ai la tine fizic ( dar masina este asigurata) este vreo problema? Adica primesti vreo amenda sau avestisment?
Multumesc!????

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu este o problema.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai telefon si nu tii documentele necesare pe el in format digital, atunci esti masiv de inapt.

| Frank51 a răspuns:

Art. 10 pct. 11 lit. C
dovada încheierii asigurării RCA, în cazul controalelor efectuate de către autoritățile abilitate, o constituie și informația rezultată din interogarea bazei de date cu asigurările obligatorii de răspundere civilă auto încheiate pe teritoriul României, prin care se certifică existența unui contract RCA valabil la data interogării.

| dinaprilie a răspuns:

Din cate stiu s-a scos obligativitatea prezentarii vreunui document fizic ( polita rca ) la controlul politiei. Pot sa verifice si ei pe loc daca masina are rca valabil de pe telefoanele lor.

| Simpatic a răspuns (pentru dinaprilie):

Am si eu o nelamure din public, daca tu nu ai polita RCA la tine, politistul in ce baza de date o verifica? in ce a asiguratorilor? Exista asa ceva in Romania?
Dar pentru cei care au polite de Bulgaria, boschetarii care polueaza aici dar platesc in alte state?
Zic si eu asa, ca nu ma pricep happy

| dinaprilie a răspuns (pentru Simpatic):

Da, cred ca asa opereaza. Au acces la baza de date a asigurarilor din Romania. Altfe pentru cei din Bulgaria ii verifica fizic. Repet, din ce am vazut eu pe viu.

| Simpatic a răspuns (pentru dinaprilie):

Am inteles, nu am mai fost verificat de multi ani si nu eram sigur ca au o baza de date.
De obicei la noi "garcea" cand te trage pe dreapta nu este un control de rutina ci este pentru ca deja ai facut o greseala, nu suntem in SUA unde politia te opreste sa iti umfle roatawinking

| dinaprilie a răspuns (pentru Simpatic):

Mda..astea sunt regulile jocului.

| TheStrategist a răspuns:

Dacă ai documentul în format digital pe telefon nu primești amendă.

| delia12isa a răspuns:

Depinde de ce polițai găsești. E posibil sa privesti amenda