| KLn_KaLin_1994 a întrebat:

Ce se intampla daca te opreste politia ( cand esti cu masina ) si nu ai la tine buletinu doar permisu de conducere, risti vreo amenda!? Dau funda pentru raspunsuri utile.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ca si cum ai refuza sa ii inmanezi acel act

"2 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:
9. refuzul înmânării actului de identitate, permisului de conducere, certificatului de înmatriculare sau de
înregistrare, al celorlalte documente prevăzute de lege, la cererea poliţistului rutier, precum şi refuzul de a
permite verificarea vehiculului

Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/......letin.html
Follow us: Avocatnetro on Facebook

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ei pun nod in papura ca sa aiba motiv de bagare amenda, daca dai o spaga trec cu vederea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai sanse reale sa iei amenda, pentru ca in permisul de conducere nu este mentionat domiciliul, de aia se prezinta impreuna.
Nu stiu pe nimeni care sa fi luat amenda doar pentru buletin, dar am o cunostinta care a luat 400 lei acum 2 ani, pentru ca nu avea actele la el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu trece cu vederea primesti 2 puncte penalizare.

| KLn_KaLin_1994 explică (pentru anonim_4396):

Doar 2 puncte fara amenda?

| KLn_KaLin_1994 explică (pentru anonim_4396):

Mersi pentru ajutor!

| anonim_4396 a răspuns (pentru KLn_KaLin_1994):

Este ca si cum ai refuza sa ii inmanezi acel act

"2 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:
9. refuzul înmânării actului de identitate, permisului de conducere, certificatului de înmatriculare sau de
înregistrare, al celorlalte documente prevăzute de lege, la cererea poliţistului rutier, precum şi refuzul de a
permite verificarea vehiculului

Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/......letin.html
Follow us: Avocatnetro on Facebook

| DaffyDuck a răspuns:

Da. Risti amenda.

| KLn_KaLin_1994 explică (pentru DaffyDuck):

Imi poti explica si de ce te rog. din moment ce ai buletinu in care e poza, cnp etc. de ce risti amenda daca nu ai buletinul

| KLn_KaLin_1994 explică (pentru DaffyDuck):

De ce? Poti da mai multe detalii? De ce din moment ce ai permisul de conducere in care ai poza ta, numele prenumele, CNP mai trebuie si buletinul

| suntserios a răspuns (pentru KLn_KaLin_1994):

Pentru ca asa scrie in legislatia rutiera, ce alte detalii vrei

| alexmihay92 a răspuns:

Uni nu iti cer buletinul, alti iti dau amenda sau advertisment.

| ombladon a răspuns (pentru alexmihay92):

Agramat scrie pe fruntea ta...

| iEatYouAlive a răspuns:

Salut, Unii nu cer buletinul in speranta ca il ai, dar cer permisul de conducere, dar mai sunt si 20% din politsti care cer si buletinul, si probabil daca te prinde iti scade 2 puncte si amenda probabil este intre 100 si 300 de lei eu amu' sper ca ti-am fost de ajutor, si sper sa nu te prinda vreun politist fara buletin la tinehappy!