| anonim_4396 a întrebat:

De curand am cumparat un vw bora cu numere rosi adusa din Austria/ masina are pe spate stopuri negre m-am uitat si din cate am vazut nu au folie asa sunt ele din fabrica/daca voi fi oprit de politie voi fi amendat? sau cand voi merge la rar mi se va face rar-ul, astept raspuns multumesc frumos/

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Deci sa o luam de la inceput.
Ce stim despre stopurile tale.
Sunt negre, si nu au folie...
Problema e urmatoarea, exista diferite spray-uri cu care se vopsesc stopurile, daca sunt vopsite, nu vei trece nici rar-ul, iar daca prin minun€ il treci cand vei fi oprit in trafic sunt sanse foarte mari sa ramai fara talon, iar in cazul unui accident tu vei fi tras la raspundere daca cel din spate intra in tine, chiar daca el nu a pastrat distanta regulamentara deoarece se intelege ca el nu a vazut ca tu franezi.
Si crede-ma, e foarte greu sa-ti dai seama cand cel din fata franeaza daca are stopurile foliate/vopsite.
Dar in schimb exista posibilitatea sa fie stopuri aftermarket, in cazul acesta, da sunt legale, acum desigur daca nu au fost nici ele vopsite.
Si eu am pe masina faruri/stopuri aftermarket, si de 2 ani de cand am masina nu am avut nici o problema, nu am fost tras niciodata pe dreapta, nici la rar nu am avut probleme cu ele.
Doar ca trebuie sa fii sigur ca respecta toate functiile celor originale si ca sunt vizibile.

| nigearares a răspuns (pentru OldSoul):

Nu stiu daca sunt vopsite sau nu eu asa am cumparat masina/pe ele scrie depo/posibil sa fie si vopsite nu am de unde sa stiu, daca stie cineva cum pot sa aflu sa scrie aici/dar dupa cum arata de bine sa zic asa eu zic ca asa sunt ele de fapt/

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca sunt asa din fabrica, imi vine greu sa cred ca pe vremea cand se fabrica Bora se faceau asemena artificiii estetice in fabrica.

Cel mai probabil sunt fie vopsite cu spray fie sunt after market. In orice caz s ar putea sa nu trezi nici RAR ul nici ITP ul cu ele

| nigearares a răspuns (pentru suntserios):

M-am referit ca stopurile sunt asa din fabrica/Adica nu sa intervenit peste cele originale vopsea sau folie cu siguranta nu sunt cele cu care vine masina din fabrica si nu sunt facute de producator/pe ele scrie Depo/

| suntserios a răspuns (pentru nigearares):

After market. Posibil sa ai probleme la RAR cu ea

| nigearares a răspuns (pentru suntserios):

Dar pana la rar nu risc amenda? sau suspendare autorizatie de circulare?

Răspuns utilizator avertizat
| StefanCosmin a răspuns:

Nu, nu are treaba ce culoare sunt stopurile, ti le customizezi cum vrei, aici tine de tine, nu de politie

| suntserios a răspuns (pentru StefanCosmin):

Hai sa citim un pic codul rutier inainte sa dam raspunsuri din astea eronoate si care dezinformeaza. da?

"Art.101: Constituie contravenții și se sancționează cu amendă prevăzută în Clasa a III-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice: montarea la autovehicul, remorcă sau tramvai a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonoră sau accesorii ori modificări neomologate.

Art.112: (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reține de către poliția rutieră în următoa-rele cazuri: vehiculul circulă cu defecțiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate."

Nu iti customizezi tu nimic la sistemul de iluminare e masinii daca mai ai nevoie de certificat

| Swiftt a răspuns:

Ba, nu stiu ce sa zic. Am un prieten care a luat amenda din cauza asta si l-au pus sa le puna pe cele originale.
Acuma nu stiu, eu le am pe cele originale.