| Sebytiristu a întrebat:

Bună ziua, dețin un BMW seria 3 e46 din 2002 motor de 2.2 benzina, azi mi s-a aprins in mers check engineul, l-am pus pe un tester MaxiScan și îmi dă Eroare P0102, mass or volum Air fllow a circuit low, puteți va rog sa îmi spuneți ce problema ar fi, mulțumesc anticipat

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

MAF-Mas Air Flow. Posibile cauze:
-Sensorul murdar
-Sensor defect
-Filtru de aer murdar
-Firele de la sensor rupte,in scurt etc
-Firele de la sensor cumva sa plece de la ceva consumatori mamri si aia sa aiba probleme sa consume mai mult,astfel ca la sensor sa ajunga curent mai slab.
Cam astea ar fi cauzele.
Tu le poti verifica,filtru de aer, verifici firele de la sensor, verifici daca sensoru e murdar si cam atat.
Daca toate is ok ce verifici, atunci schimbi sensorul cu unu bun sau nou si vezi cum sta treaba, dar dupoa ce schimbi sensorul trebuie sa resetezi codu ala, sa-l stergi.

| relian a răspuns:

Am uitat sa zic sensorul ala set pus pe galeria de aer ce vine de la filtru sau dupa filtru de aer.Cauti tu pe Youtube daca nu stii care este si vezi video, apoi verifici.Bafta

| relian a răspuns:

Dar mai mult ca sigur este de la filtru de aer, schimba-l, reseteaza codu ala, apoi vezi de mai apare.mai ales ca spune volum air flow, deci nu-i vine aer de ajuns, pentru ca e filtru murdar.

| Nick007e a răspuns:

Este posibil sa fie debitmetrul de aer, ori probleme la filtru de aer