| ValiConstantin123 a întrebat:

Bună ziua.
Dețin o skoda octavia 2 (2005).
Ieri în timp ce conduceam mi s-a aprins martorul check engine și mesajul emmision workshop.
Îmi poate spune cineva care ar putea fi problema?
Este posibil sa fie egr-ul?
Știu ca sunt nevoit sa o pun pe tester dar as vrea sa știu dacă s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce culoare avea martorul ala?
Daca este galben-portocaliu este doar de informare sa mergi la mecanic pentru verificare
Daca martorul este rosu - opresti imediat motorul si chemi mecanicul acolo, ori o pui pe trailer si o cari la un service auto.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate fi si EGR, si turbina, si orice altceva.
Doar la diagnoza scrie clar.
Am avut o Bora cu aceiasi martori in bord, am gasit la ea eroare intermitenta de EGR, senzor nivel ulei bulit (eroare permanenta) si overboost, geometrie blocata.

| relian a răspuns:

Asta ar putea avea multe cauze, sau una dar sunt multe cauzele care ar putea da mesajul ce spui si check engine.Ar putea fi EGR, ar putea fi sensori, ar putea fi furtunele de vaccum, ceva fisuri, crapaturi la furtune, etc.
Cel mai indicat este sa scanezi junghiu si afli ce cod da, apoi de unde vine problema.Chiar de sa mai confruntat si altii,cum am zis cauzele is multiple, deci nu este doara o singura cauza, daca intelegi ce zic.
La altul poate o fi fost EGR, la altcineva mai stiu eu ce senzori, la tine poate o fi ceva furtun crapat, si tot asa.