| catalin2k a întrebat:

Bună ziua! Dețin un golf 4 1.6 16V (AUS). Dimineața la rece face figuri. Se aprinde martorul ESP și Epc (in mers) și nu mai trage. Mașina între in limp mode. O repornesc merge cât merge și din nou aceași problema. Schimbat bateria, senzor temperatura lichid, senzor presiune galerie admisie și tot așa. Ciudat e faptul că, după ce se încălzește afară, mașina merge perfect.

Pe tester îmi dă aceasta eroare. "01314 - engine control module 013 - check dtc memory - intermittent"

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eroarea aia înseamnă că are erori în alt modul. Fă o scanare ISS cu un Delphi sau o diagnoză mai amănunțită cu ceva profesional.
Dacă nu ai schimbat/verificat bujiile, schimbă-le, că pot fi sursa problemei.

| relian a răspuns:

Problema de comunicare intre computerul masinii si alte module, mai exact lipseste curentul electric pe cablu ce duce la computer, nu-i curent cit trebuie, cabluri, conenctoare defectuoase.

| Țoglă a răspuns:

Ai o problemă la calculatorul din compartimentul motric. Verifică conectorii și cablurile care ies din calculator.
Asta se mai întâmplă de obicei pe când te apuci să faci modificări din soft la ea.